KOWADŁO 2016

W dniach 28, 29 i 30 maja odbył się XXX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych MOW " KOWADŁO" 2016, w którym udział wzięli nasi wychowankowie. Patryk Michalik i Krystian Głowaczewski wystąpili z utworem własnym pod tytułem "Czekając na jutro". Z kolei Patryk przedstawił jury i zgromadzonej publiczności skecz pod tytułem "Góral na zakupach" I tym skeczem zdobył serca szanownego Jury uzyskując I miejsce i tym samym Puchar Burmistrza Kuźni Raciborskiej w kategorii " Kabarety". Występy obu
chłopców były bardzo udane. Gratulujemy im serdecznie. Nad przygotowaniami artystycznymi naszych wychowanków czuwały Panie Teresa Zasadni- Ogorzałek i Marlena Bajak.
Nasi chłopcy spędzili w Kuźni cały dzień oglądając dokonania artystyczne innych ośrodków z całej Polski. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu zaskoczymy publiczność i jury udanym występem.
Aktualności
Kowadło 2016
PRZEGLĄD TEATRALNY MOKSiR KUŹNIA RACIBORSKA
PRZEGLĄD TEATRALNY MOKSiR KUŹNIA RACIBORSKA

20 maja w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w ramach IX Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej odbył się Przegląd Teatralny. Wychowankowie naszego Ośrodka Mariusz Weremczuk i Patryk Michalik przedstawili formę kabaretową „Smok”, zaś Patryk przedstawił skecz pod tytułem „ Góral na zakupach”.
Chłopcy zostali laureatami tego przeglądu i otrzymali zaproszenie na galę finałową, która odbędzie się 1 czerwca 2016 roku w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina.
Galę uświetni swoim występem Patryk Michalik.
Przygotowaniami występów naszych chłopaków zajęły się wychowawczynie Pani Teresa Zasadni- Ogorzałek i Pani Marlena Bajak. Gratulujemy serdecznie sukcesu chłopakom i dziękujemy za miło spędzony dzień. Podziękowania także dla naszego wychowanka Daniela Polińskiego , który sumiennie nam pomagał.
„PIŁKARSKI TALENT”
„PIŁKARSKI TALENT”
20 maja w naszym ośrodku odbył się konkurs sprawności „Piłkarski Talent”. W ścisłym finale wystąpiło ośmiu zawodników, którzy zostali wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami piłkarskimi, techniką, wytrzymałością oraz mocnymi nerwami podczas dziewięciu konkurencji. Rywalizacja była zacięta do samego końca, a o miejscu drugim i trzecim zadecydowała dogrywka.

Wyniki:
- Bojanowicz Adam 130 pkt.
- Nowak Dawid 119 pkt.
- Nikodem Bartek 119 pkt.
- Małek Michał 118 pkt.
- Chołuj Bartek 106 pkt.
- Szwedka Adrian 85 pkt.
- Szukał Mateusz 74 pkt.
- Dudzik Kamil 45 pkt.
Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje oraz podziękowania za wspólną, dobrą zabawę.
XIX finały Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w piłce siatkowej
W dniu 21-05-2016 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie odbyły się XIX finały Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w piłce siatkowej. W zawodach wzięły udział drużyny: MOW Kalety, MOW Kielce, MOW Babimost, MOW Jaworze, MOW Lidzbark Warmiński, MOW Włocławek, MOW Rudy oraz MOW Nysa. W fazie grupowej ekipa MOW Rudy zajęła drugie miejsce po wygraniu dwóch meczy i jednej porażce. W finałach ekipa MOW Rudy walczyła o trzecie miejsce.


Tytuł mistrzowski wywalczyła drużyna z Włocławka, pokonując w finale ekipę z MOW w Kaletach. Najniższe miejsce na podium przypadło drużynie z Babimostu, która wygrała decydujący mecz z reprezentacją MOW w Rudach.
Ostatecznie siatkarze MOW Rudy uplasowali się na czwartym miejscu.
"BUK"
W ramach współpracy z zaprzyjaźnionym Domem Seniora oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się w lipcu w Krakowie, podjęliśmy się prac porządkowych wokół obiektu „Buk” w Rudach. Nasi podopieczni zajęli się grabieniem liści i zbieraniem gałęzi, które pozostały po jesieni i zimie przy muszli koncertowej. Wszystko po to, aby latem obiekt ten, zaprezentował się goszczącej w nim młodzieży z jak najlepszej strony.

Przygotowała: Anna Wyżgoł
VIII Edycja Powiatowych Zawodów Strzeleckich o Puchar Starosty Raciborskiego.
VIII Edycja Powiatowych Zawodów Strzeleckicho Puchar Starosty Raciborskiego.
W dniu 25 maja 2016r. na strzelnicy w Rafako odbyła się VIII Edycja Powiatowych Zawodów Strzeleckich o Puchar Starosty Raciborskiego. Do rywalizacji zgłosiło się 16 drużyn, w tym trzy drużyny z naszej placówki. Młodzież rywalizowała w dwóch kategoriach: indywidualnie oraz grupowo. Każdy uczestnik musiał oddać 13 strzałów w pozycji leżącej z karabinu sportowego bocznego zapłonu 5,6 mm. Sędzią głównym zawodów był prezes MKS LOK w Raciborzu Czesław Kuzdrowski, pozostali sędziowie to funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Policji.
Z pośród naszych wychowanków najlepiej strzelał Jakub Kliś - wystrzelał 82 pkt. na 100 możliwych i zajął 10 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Drużyna: Jakub Paradecki, Bartłomiej Kredycki, Damian Chojnacki zdobyła 237 pkt. i przez dłuższy czas trwania zawodów zajmowała 1 miejsce. Ostatecznie zajęli 4 miejsce, przegrywając „brąz” 1 punktem. Godnie placówkę reprezentowali również: Dominik Krzemień, Michael Tudyka, Krystian Feliński, Daniel Ubik, Daniel Moczko

Gratulujemy naszym zawodnikom – opiekunowie - Martyna Wojciechowska – Urban, Rafał Lazar.
Piłka nożna
16 maja 2016 roku w Kuźni Raciborskiej odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski wychowanków MOW na boiskach trawiastych.
Końcowa klasyfikacja drużun:
1. MOW Kalety
2. MOW Kuźnia Raciborska
3. MOW Rudy
4. MOW Mszana Dolna
5. MOW Jaworze
Ponadto organizatorzy wybrali najleszego bramkarza, strzelca oraz zawodnika.
Najlepszym zawodnikiem został nasz wychowanek Michał Małek.

Kacper Kubiczak
Biegi przełajowe
DNIA 11 MAJA ODBYŁY SIE XXXIV MISTRZOSTWA POLSKI W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH DLA WYCHOWANKOW MŁODZIEŻOWYCH OŚRODKÓW WYCHOWAWCZYCH.
NASZ DRUŻYNA ZAJĘŁA 4 MIEJSCE NA 13 EKIP. JEST TO OGROMNY SUKCES ZWŁASZCZA, ŻE ZAWODY SPORTOWE ORGANIZOWANE SĄ CO ROKU I CHARAKTERYZUKE JE BARDZO WYSOKI POZIOM .
DZIEKUJE WYCHOWANKOM ZA WYSIŁEK WŁOŻONY W PRZYGOTOWANIU DO TEJ IMPREZY.
KACPER KUBICZAK I SEBASTIAN OKULICKI
więcej informacji i fotografii :
http://radioemka.pl/article/2016/05/14/xxxiv-druzynowe-mistrzostwa-polski-w-sztafetpwych-biegach-przelajowych-we-wloclawku
Szachy
- W dniu 14.05.2016r. odbyły sie szesnaste Ogólnopolskie Mistrzostwa Szachowe Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Nysie gdzie nasi wychowankowie Jan Warzecha, Mateusz Kowolik, Dawid Nowak pod opieką pana Bartłomieja Chromik stanęli na podium zajmując II miejsce.
Opracował Chromik Bartłomiej
Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa
23 kwietnia nasi wychowankowie wraz z wychowawcą udali się do Gliwic, gdzie wzięli udział w Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej. Zmagania odbyły się na dystansie 21,1 km. Reprezentacja naszego ośrodka nie zawiodła, gdyż pomimo krótkich przygotowań, czterech kolejnych naszych podopiecznych może poszczycić się ukończeniem półmaratonu.
Gratulacje !


Wyniki:
Szymon Stasica 1:42:13
Patryk Franz 1:50:51
Marcel Nakonieczny 2:00:16
Mikołaj Nowak 2:03:52
Wszystkie wyniki na stronie timekeeper.pl
Zawody w wędkarstwie spławikowym „SZUWAREK”
Zawody w wędkarstwie spławikowym „SZUWAREK”



29.04.2016r. odbyły się Mistrzostwa Województwa Opolskiego Szkół Specjalnych i Integracyjnych w Wędkarstwie Spławikowym „SZUWAREK” Zawody odbyły się w Parku Wiejskim w Raszowej pod honorowym patronatem Pana Józefa Swaczyny Starosty Strzeleckiego.
W imprezie nie mogło zabraknąć naszych wychowanków którzy reprezentowali naszą placówkę w składzie: Chojnacki Damian, Nosal Kamil, Cieciora Sebastian pod opieką wychowawcy Macieja Kriwienoka.
Niestety tego dnia ryby brały niechętnie i żaden z naszych reprezentantów nie uzyskał miejsca na podium. Aczkolwiek piękna pogoda tego dnia oraz zadbany akwen wśród bujnej zieleni zrekompensowało słaby wynik naszej drużyny.
Zawody zostały przeprowadzone na wysokim poziomie, obfitowały w nagrody dla każdego uczestnika, oraz przepyszny bigos podany na zakończenie.
Wielkie gratulację dla organizatorów !!!
Słodka majówka
Słodka majówka
2 maja tego roku w ramach zajęć opiekuńczo- wychowawczych nauczyciele p. Maria Pielczyk, p. Anna Zychowicz, p. Anita Zawada, p. Łukasz Sobeczko oraz psycholog p .Teresa Zięba zaproponowali wychowankom, którzy pozostali na czas majówki w placówce, zajęcia integracyjno- kulinarne. W ramach tych zajęć chłopcy zostali podzieleni na trzy grupy, w których przygotowywali ciasta, których głównym składnikiem były jabłka. Zajęcia te przyniosły nie tylko korzyści kulinarne, ale były również okazją do wzmocnienia relacji pomiędzy wychowankami, wymiany doświadczeń kulinarnych wyniesionych z rodzinnego domu, jak również doskonalenia umiejętności pracy w zespole. Pomysł upieczenia jabłeczników zrodził się z chęci uratowania psujących się w magazynie jabłek. Chłopcy wykazali się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem w przygotowywaniu wypieków. Ciasta wyszły pyszne, o czym najlepiej świadczyła prędkość znikania ciast z talerzy.

Otwarty Turniej Tenisa Stołowego w Kuźni Raciborskiej
W dniu 24 kwietnia 2016 roku odbył się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego w Kuźni Raciborskiej dla wszystkich chętnych osób grających w ping-ponga. Turniej był przeprowadzony w kilku kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna oraz dorośli. Nasz ośrodek w kategorii szkół gimnazjalnych reprezentowali: Michał Małek, Sebastian Cieciora, Bartosz Chołuj oraz Klaudiusz Skotniczy. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystąpili: Krystian Głowaczewski, Jan Warzecha, Jakub Paradecki oraz Patryk Michalik. Zawodnicy zostali rozlosowani do poszczególnych grup wiekowych, gdzie rozgrywali ze sobą mecze do trzech wygranych setów. Podczas turnieju uczestnicy grali ze sobą w systemie rosyjskim- przegrywający zawodnik przechodzi na lewą stronę tabeli, a gdy przegra po raz drugi odpada z turnieju. Po wyrównanej i zaciętej rywalizacji I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobył Michał Małek, który wygrał wszystkie pojedynki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce uzyskał Jan Warzecha przed Krystianem Głowaczewskim – Nasze Gratulacje. Zawody odbyły się w duchu zdrowej rywalizacji oraz zasad fair-play. Dla najlepszych zawodników zostały wręczone puchary, medale oraz dyplomy.
.png)



Przygotował: Tomasz Wojtas
Spartakiada klasowa
08.04.2016r w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach zorganizowano spartakiadę klasową.
W zawodach wzięło udział sześć klas, w 12 różnych dyscyplinach.
Trzy pierwsze miejsca zostały zagrodzone medalami.
Wyniki spartakiady:
I miejsce : I ZSZ
II miejsce: IIIa gimnazjum
III miejsce: IIIb gimnazjum
IV miejsce: II ZSZ
V miejsce: I gimnazjum
VI miejsce: II gimnazjum
Ponadto rozegrano mecz na boisku LKS Buk Rudy w którym zmierzyli się uczniowie MOW i Gimnazjum z nauczycielami placówek. Wygrali uczniowie 5:4.

Wiecej zdjęć na stronie: http://sport.nowiny.pl/117045-w-mow-rudy-odbyla-sie-spartakiada-klasowa.html
Organizatorzy:
Kacper Kubiczak
Sebastian Okulicki
Łukasz Wiewióra
Justyna Dudek
Mirosław Dzedzej.
Półmaraton
I Kuźniański Półmaraton Leśny



W niedziele 17 kwietnia wychowankowie wraz z wychowawcami naszej placówki wzięli udział w I Kuźniańskim Półmaratonie Leśnym. Na starcie stanęło 234 zawodników którzy mieli do przebiegnięcia dystans 21 097,5 metra. Choć pogoda dopisała, to bieg utrudniał dość silny wiatr oraz słońce, które dawało się mocno we znaki zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Na trasie nie zabrakło również kibiców, którzy dopingowali biegaczy. Bardzo dobrze wypadł jeden z naszych wychowanków Bartosz Radomski który w swoim przedziale wiekowym zajął 3 miejsce !
Ksiądz Marcin Kutek 01:39.25
wychowankowie:
Bartosz Radomski - 01:34:23
Damian Chojnacki - 02:09:33
Mariusz Weremczuk - 02:09:33
wychowawcy:
Remigiusz Luterek - 01:47.04
Maciej Kriwienok - 01:50:03
Mirosław Dzedzej - 01:56:45
Organizację imprezy wspierało również 8 wychowanków naszej placówki którzy udzielali się na trasie jako wolontariusze.
IV MISTRZOSTWA POLSKI W GRACH LOGICZNYCH – ABALONE
IV MISTRZOSTWA POLSKI W GRACH LOGICZNYCH – ABALONE


W dniu 13 kwietnia odbyły się IV Mistrzostwa Polski w Grach Logicznych – Abalone w Kuźni Raciborskiej. Nasz ośrodek reprezentowali: Bartosz Radomski, Jakub Paradecki, Jan Warzecha oraz Alan Jendrecki . Po uroczystym rozpoczęciu Mistrzostw Polski przez kierownika z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kuźni Raciborskiej, wychowankowie z poszczególnych ośrodków zostali rozlosowani do grup eliminacyjnych, w których grali systemem każdy z każdym. Dwóch najlepszych zawodników z grupy przechodziło do kolejnego etapu rozgrywek, następnie do ćwierćfinałów, półfinałów i w końcu do finału. Nasi wychowankowie podczas gry zdeklasowali pozostałe ośrodki wychodząc na prowadzenie w ogólnej klasyfikacji i w konsekwencji zdobywając Mistrzostwo Polski! Drugie miejsce zdobył MOW z Kuźni Raciborskiej, a trzecie MOW z Puław. Dodatkowo w turnieju indywidualnym nasi wychowankowie nie mieli sobie równych: miejsce pierwsze zdobył Bartosz Radomski, a trzecie Alan Jendrecki – Nasze Gratulacje!
Na koniec mistrzostw wychowankowie otrzymali puchar, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci ciekawych gier logicznych, aby dalej rozwijać swoje możliwości intelektualne i być zachętą dla innych podopiecznych z ośrodka. Przypomnę, że w poprzednim roku nasi podopieczni również zajęli I miejsce zespołowo i indywidualnie Jeszcze raz Nasze Gratulacje!
Przygotował: Tomasz Wojtas
Ściana Łaciata
Ściana Łaciata


Na drugim piętrze szkoły Naszego ośrodka można dojrzeć „Ścianę łaciatą”. Zgodnie z tekstem piosenki Andrzeja Sikorowskiego – LIST DO ŚWIATA – „na moim podwórzu jest ściana łaciata, na ścianie tej dzieci list piszą do świata, ogromny zbiorowy list” – nasi wychowankowie tekstem, podpisem, rysunkiem maja możliwość wyrazić siebie, swoje uczucia, oczekiwania wobec świata.
Co też z chęcią i emocjami czynią. Mamy nadzieję, że ich ukryte pragnienia zostaną spełnione. Czego im serdecznie życzymy.
(Organizator przedsięwzięcia – pedagog - Martyna Wojciechowska – Urban)
Światowy Dzień Czekolady
Światowy Dzień Czekolady


Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach. Trudno się dziwić temu szaleństwu. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju.
W naszym ośrodku, panie Justyna Dudek i Martyna Wojciechowska – Urban, postanowiły zadbać o podniebienia i dobry nastrój naszych wychowanków. Pojawiły się zatem czekoladowe ciasta, czekolady, batony, czekolada na gorąco, fondue z czekolady z owocami … etc. Wychowankowie stanęli do konkursu na najpiękniej i najpyszniej udekorowane ciasto, które później wspólnie spałaszowali.
Mamy nadzieję, że wychowankom wystarczy energii na długo…
Jabłka
Fundacja Akademia Mistrzów rozdaje bezpłatnie świeże, polskie jabłka.

Dzięki hojności Fundacji Akademii Mistrzów – organizacji charytatywnej z Poznania, nasi wychowankowie zostali obdarowani 6 tonami jabłek. W dniu 8 kwietnia 2016r. rozpoczęliśmy więc „WIELKIE POCHŁANIANIE” witaminek.
BARDZO DZIĘKUJEMY.
Sezon wędkarski 2016 rozpoczęty !
Sezon wędkarski 2016 rozpoczęty !

Wiosna to świetny czas do wędkowania. Nie tylko przyroda budzi się do życia, ale i my zastani nieco w zimowej rzeczywistości budzimy się dzięki słońcu i coraz cieplejszym dniom. Zachęceni bardzo dobrą pogodą Wychowankowie MOW w Rudach wraz z wychowawcą postanowiliśmy wybrać się nad wodę w celu inauguracji sezonu wędkarskiego 2016.
Serdecznie dziękujemy księdzu Janowi Rośkowi dyrektorowi Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego za umożliwienie wędkowania na jego akwenie.
Archiwum Aktualności
