• SZKOŁA

• W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach funkcjonuje Szkoła Podstawowa i Szkoła Branżowa I Stopnia.

Istotą warsztatów stolarskich jest nauka abstrakcyjnego myślenia i zmysłu technicznego. Podczas zajęć wychowankowie uczą się podstaw pracy z drewnem oraz poznają zasady korzystania z profesjonalnych narzędzi stolarskich W czasie zajęć  nauczyciele zawodu kładą duży nacisk na przygotowanie uczniów klas przystępujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Z początkiem roku 2021/2022 uczniowie szkoły branżowej pod okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu Łukasz Koczwara i Sebastian Okulicki rozpoczęli remont pomieszczeń warsztatów szkolnych.

Zakres robót obejmował: , wyrównanie ścian poprzez szpachlowanie , szlifowanie , malowanie oraz położenie nowych kafelek. Uczniowie czynnie pomagali w pracach wykończeniowych jak również zaplanowali nowy estetyczny wygląd.

Takie zajęcia przynoszą pozytywny efekt , ponieważ  chłopcy zaczynają szanować własną prace , bo wiedzą ile trzeba się napracować żeby ściana była równa i prawidłowo pomalowana.

Trzeba również przyznać ze ten rodzaj aktywności wychowanków cieszy się wśród nich dużą popularnością gdyż z każdych zajęć nabywają nowe doświadczenia i umiejscowi .

Sala biologiczno-chemiczna wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny, mikroskopy oraz fachowy sprzęt i odczynniki chemiczne do przeprowadzania doświadczeń. Na zajęciach korzystamy z oprogramowania multimedialnego dostarczanego przez Nową Erę - podręczniki używane przez naszych wychowanków na biologii, chemii również pochodzą z wydawnictwa Nowa Era.

Sala języka polskiego pomieści maksymalnie 18 uczniów, jest wyposażona w laptop, projektor oraz tablicę multimedialną. Odbywają się w niej zazwyczaj lekcje języka polskiego w klasie siódmej i ósmej szkoły podstawowej, ale również w poszczególnych klasach szkoły branżowej. Korzystamy przy tym z podręczników „Nowe Słowa na start” oraz „To się czyta!”, programów multimedialnych oraz słowników i literatury fachowej z sąsiadującej biblioteki szkolnej.

Księgozbiór biblioteki przy MOW w Rudach liczy 690 pozycji. Dużą część księgozbioru zajmuje literatura popularnonaukowa, beletrystyka, leksykony, słowniki i encyklopedie, lektury oraz literatura fachowa z dziedziny resocjalizacji, pedagogiki oraz psychologii.

Z biblioteki szkolnej przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach korzystają uczniowie szkoły podstawowej, szkoły branżowej I stopnia oraz pracownicy placówki. Biblioteka zajmuje niewielkie pomieszczenie na drugim piętrze budynku szkoły podstawowej przy sali języka polskiego.

Sala matematyczna wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz wiele pomocy dydaktycznych.

Matematyka z plusem  GWO to najchętniej wybierane podręczniki do nauczania matematyki w Polsce. Również w naszej szkole podstawowej wychowankowie zdobywają z niej wiedzę.

Obok tradycyjnych drukowanych podręczników mamy do dyspozycji ich cyfrowe wersje – multipodręczniki oraz programy online. W szkole branżowej zaś uczniowie uczą się z podręczników oferowanych przez wydawnictwo Nowa Era.

Szkolne szafki zdobią wykonane przez uczniów figury przestrzenne wykonane na zajęciach.

Sala językowa wyposażona jest w tablicę multimedialną, projektor oraz laptop. Ucząc się języków obcych uczniowie mają do dyspozycji wiele ciekawych programów multimedialnych, z których bardzo chętnie korzystają.

W szkole podstawowej chłopcy uczą się z podręcznika „Das ist Deutsch! Kompakt” z wydawnictwa Nowa Era, w szkole branżowej korzystamy z podręcznika „Genau! Plus” oraz „Deutsch für Profis” wydawnictwo LektorKlett.