• Relacja z X Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Spławikowym Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

• W dniach 15 - 16 czerwca 2024 r. już po raz dziesiąty Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy   w Rudach zorganizował Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spławikowym Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Również i w tym roku dzięki uprzejmości księdza Jana Rośka, dyrektora Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego mieliśmy możliwość rozegrania zawodów na akwenie należącym do klasztoru.

W mistrzostwach wzięło udział 6 drużyn z całej Polski: Włocławek, Kuźnia Raciborska, Puławy, Rudy, Nysa, Wałbrzych.

Zawody zostały rozegrane w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej. Nad poprawnym przebiegiem zawodów czuwał  Adam Wójcik – sędzia główny zawodów.

Na uroczyste zakończenie Mistrzostw, wręczania nagród i medali przybyli, Dyrektor naszej placówki pani Martyna Wojciechowska-Urban oraz wice Dyrektor pan Janusz Klejny.

Dyrekcja wraz z wychowawcami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach pragnie serdecznie podziękować firmom oraz ludziom dobrej woli za okazaną pomoc    w organizacji całej imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do:

księdza Jana Rośka,

głównego sędziego pana Adama Wójcika,

Starostwa Powiatowego w Raciborzu,

Urzędu Miasta Racibórz

Firmy JAXON,

Firmie Decathlon

Carp Old School

Wyrażamy nadzieję i przekonanie, że dotychczasowa owocna współpraca przyczyni się do umocnienia Państwa pozytywnego wizerunku, pozycji rynkowej i zwiększenia prestiżu społecznego. Liczymy na Waszą pomoc w przyszłym roku!

Z wędkarskim pozdrowieniem - MOW RUDY!!!

• DAROWIZNA

• W imieniu własnym i wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania Firmie Weninger z Gorzyc za przekazaną darowiznę w postaci paneli podłogowych , podkładów oraz rożnego rodzaju asortymentu do podłóg.

Dzięki tym produktom uczniowie klasy branżowej mogli samodzielnie podjąć się wymiany podłogi w jednym z pomieszczeń znajdujących się na warsztatach szkolnych .

Całe to przedsięwzięcie pokazało , że nasi wychowankowie czują się odpowiedzialni za ład i porządek na terenie naszej placówki bo wiedzą ile trzeba się napracować aby całkowicie wymienić podłogę.

Przekazana przez Państwa darowizna ma ogromna wartość ponieważ daje wiarę wychowankom , że ich codzienna praca i działanie jest doceniane i wspierane również przez ludzi z zewnątrz.

Za nadzór nad uczniami i przebiegiem prac odpowiadał nauczyciel praktycznej nauki zawodu Łukasz Koczwara

• Dobre praktyki

• W dniach 18.05.2024 r. do 25.05.2024 r. sześciu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach pod opieką nauczyciela praktycznej nauki zawodu
            i koordynatora koła wolontariatu Pana Łukasza Koczwara oraz wicedyrektora placówki Pana Janusza Klejny wyjechało do nadmorskiej miejscowości Pleśna.

Był to wyjazd nagrodowy dla wychowanków za dobre zachowanie i aktywną  prace na rzecz placówki w Rudach. Ponadto wyjazd połączony był z projektem, który jest realizowany w naszym ośrodku poprzez działalność koła wolontariatu. Uczniowie angażują się
            w inicjatywy, które zasadniczo dotyczą społeczności lokalnej i polegają  na bezpłatnym wykonywaniu  różnorodnych prac, uczestniczeniu w zbiórkach i akcjach, czy też opiece nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej i hospicjach.

Organizacja tego wyjazdu była oparta na porozumieniu pomiędzy placówką,
            a Urzędem Miasta Racibórz, a jego celem było przygotowanie obozowiska w Pleśnej na turnusy wakacyjne dla młodzieży.

Nasz wyjazd miał zarówno charakter charytatywny jak i edukacyjny. Uczniowie mogli w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą  na warsztatach oraz różnego rodzaju kursach odbywających się w naszej placówce.

Podejmowana przez uczniów - wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważnym elementem edukacji, pozwala na rozwój w wielu sferach życia
            i dają uczniom okazje do przeżycia niezapomnianych doświadczeń. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że nasi wychowankowie pracowali tam bezinteresownie, a pomaganie było dla nich jednym z priorytetów.

Całe to przedsięwzięcie pokazało, że liczne zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu wywołują u wychowanków przeżycia będące źródłem radości i dobrego samopoczucia, jak również  udowodniły, że wspólna praca przynosi wiele satysfakcji nawet, jeśli pogoda nie sprzyja.

Podczas pobytu cała grupa miała również czas na zasłużony odpoczynek. Wychowankowie zapoznawali się bliżej z przyrodą wybrzeża, czy to w formie aktywnego wyjścia w teren (np. wejścia na klify i wydmy) czy odwiedzając obiekty krajoznawcze
            (np. muzea przyrodnicze) jak również wiele wyjątkowych zabytków Pomorza. Taki wyjazd nad morze ma ogrom zalet i jest na tyle uniwersalny, że przypada do gustu wszystkim uczniom.

Jestem przekonany, że warto takie lub podobne inicjatywy kontynuować, jako dopełnienie naszej trudnej pracy wychowawczej, skierowanej na socjalizację naszych podopiecznych.

• tel./fax 032 410 48 20, 032 410 30 06
          Warsztaty: