• Młody Technik

•

Z początkiem lutego w naszej placówce odbył się szkolny konkurs politechniczny zorganizowany dla uczniów klas branżowych.

Konkurs miał na celu rozwój i kształtowanie myślenia technicznego oraz popularyzację posługiwania się nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi wśród uczniów  oraz rozwój samodzielności i zaradności życiowej.

W konkursie brały udział prace wykonane dowolną techniką z użyciem rożnego rodzaju elektronarzędzi .Uczniowie w zależności od zainteresowań wykonywali zadania pod nadzorem nauczyciela i opiekuna koła politechnicznego pana Łukasz Koczwara.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz gratulujemy zwycięzcom.

• Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

• Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzimy 8 lutego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Również w naszym Ośrodku postanowiliśmy w tym dniu zorganizować 2h zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z internetu. W ramach obchodów Dnia naprawdę dużo się działo:

-przeprowadzono pogadanki i dyskusje,

-przedstawiono prezentację dotyczącą bezpieczeństwa w sieci,

-powstała gazetka na korytarzu,

- uczniowie rozwiązywali wykreślanki i krzyżówki,

-przeprowadzono konkurs na rozszyfrowanie kodu QR,

-przeprowadzono pogadankę na temat „Netykieta, czyli pamiętajcie dzieci o kulturze w sieci",

Cała społeczność Ośrodkowa z angażowaniem brała udział w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczyniły się do bezpiecznego, odpowiedzialnego i kulturalnego korzystania z sieci jej użytkowników. Pamiętajmy! Wirtualny świat Internetu stwarza realne zagrożenia.

Opiekunowie samorządu oraz pedagog

• Dzień Ciasta Marchewkowego

• Dzień Ciasta Marchewkowego wypada w tym roku 3 lutego i tego dnia uczniowie naszego ośrodka mieli możliwość skosztowania tego ciasta. Wychowankowie oprócz ciasta marchewkowego częstowali się sokiem marchewkowo-jabłkowym, który sami przygotowali. Z wielkim zaangażowaniem chłopcy zrobili również surówkę z marchewki i pomarańczy. Degustację marchewkowych smakołyków poprzedziła grupowa praca plastyczna, która polegała na przygotowaniu według własnego pomysłu marchewki z bibuły.

Ciasto marchewkowe jest znane od średniowiecza, a popularność zyskało w XX wieku na całym świecie, zwłaszcza w Anglii i USA. Popularne jest również w Polsce.

Ciasto marchewkowe to słodki placek z tartą marchewką. Marchewka mięknie podczas pieczenia, nadając ciastu miękką, gęstą i wilgotną konsystencję.

Ciasto marchewkowe można jeść bez dodatków, jednak najczęściej podaje się je z lukrem, kremową polewą z sera białego, posypane kruszonymi orzechami. Czasem ozdabia się je płatkami z cukru przypominającymi marchewkę.

• Program "Moja Mała Ojczyzna"

• Właśnie zakończył się program edukacji patryjotycznej na grupie drugiej "Moja mała ojczyzna" prowadzony przez wychowawców Bogusławy Skiba, Alicji grzesiak-Sobania, Morka Pawła, Piotra Sławika i Mirosława Dzedzeja na zilustrowanie zabytku naszej okolicy w Rudach Raciborskich.

Motto:

Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.  — Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

• ZABAWA KARNAWAŁOWA

• Jak co roku wychowawczynie Katarzyna Srokol oraz Ewelina Szemiel- Nitka zorganizowały dla wychowanków zabawę karnawałową. Swą obecnością zaszczyciła nas również Pani Kierownik oraz wychowawcy pełniący dyżur. Nie zabrakło ciekawych konkursów, kolorowych strojów oraz wesołej zabawy. Wszyscy świetnie się bawili i w radosnych nastrojach przystąpili do pałaszowania słodkiego poczęstunku. Dziękujemy naszym sponsorom- piekarni Alfred z Raciborza oraz Pani Martynie Wojciechowskiej- Urban.

Ewelina Szemiel- Nitka