Dyrekcja oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach życzą wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Dyrekcja oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach życzą wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku


W dniu 19.12.20112 roku w naszym ośrodku odbyła się kolacja wigilijna, w której uczestniczyli nasi wychowankowie, kadra pedagogiczna, pracownicy ośrodka oraz wielu znamienitych gości. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy od krótkiego spektaklu artystycznego z udziałem naszych chłopców, na którym śpiewaliśmy kolędy i słuchali Słowa Bożego. Następnie uczestniczyliśmy w kolacji wigilijnej, na której pojawiło sie wiele znakomitych potraw przygotowanych przez nasze kucharki, goście złożyli nam wiele ciepłych życzeń i życzyli sukcesów w dalszej pracy. Ponadto grupa piąta, została ogłoszona najpiękniejszą grupą świąteczną w naszym ośrodku, zostały rozdane nagrody wszystkim grupom. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie na naszą kolację wigilijną. MOW w Rudach życzy wszystkim Wesołych Świąt.





Ruszyły przygotowania do akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Mamy nadzieję, że i w tym roku, wspólnymi siłami uda nam się zaszczepić tę cudowną ideę niesienia Światła w wielu środowiskach harcerskich, tak by ten wyjątkowy płomień dotarł do wszystkich, którzy na niego czekają. W tym roku nasza służba przebiegać będzie pod hasłem: „Odważ się być dobrym”. Nawiązując do cytatu z Księgi Rodzaju – „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”, rozumiemy je jako „bądź dobrym człowiekiem” oraz „czyń dobro”. Wymaga to od nas wielkiej odwagi i szczerych chęci. Dzisiejszy świat nie promuje poprawnych postaw, zanika kultura społeczna, moralność. Często czynienie dobra jest niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło „Odważ się być dobrym” to nawołanie, podkreślenie by szukać w sobie dobra, którym można dzielić się z innymi.
17 grudnia 2012 roku
Godzina 7.00
Msza Święta, w czasie której Pani Dyrektor z wychowankami przekazała Betlejemskie Światło Pokoju wraz z życzeniami mieszkańcom Rud.
KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ „ 1 Z 10”
Dnia 08.12.2012 r. Samorząd Uczniowski w naszym ośrodku zorganizował Konkurs Wiedzy Ogólnej „1 z 10”. Po eliminacjach, które odbyły się na każdej grupie, dwóch najlepszych zawodników z grupy dostało się do ścisłej 10. Zawodnicy odpowiadali na pytania z różnych dziedzin wiedzy, i chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, chłopcy wykazali się dużą wiedzą. Jednak trójka z nich okazała sie najlepsza:
Miejsce I zajął Robert M. z grupy I
Miejsce II zajął Grzegorz S. z grupy V
Miejsce III Damian G. z grupy II


Opiekunowie Samorzadu Uczniowskiego, Pani K. Dobrzańska – Kulasza oraz Pan Remigiusz Luterek dziękują wszystkim wychowankom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulują.





Również u nas Święty Mikołaj wpadł na chwileczkę przez komin rozdać prezenty naszym wychowankom. Chłopcy byli przekonani, że otrzymią od Mikołaja rózgi, a tu niespodzianka. Chłopcy dostali drobre paczki ze słodyczami oraz zjedli ogromne ilości pizzy, dzięki Łukaszowi Koczwara, który pozyskał środki finansowe od restauracji Stara Baśń.

W Mikołajki został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na „najładniejszy pejzaż”. Konkurs zorganizowany został przez wychowawczynie Katarzynę Dobrzańską oraz Ewelinę Szemiel-Nitka, we współpracy z polonistką Panią Aliną Wojtas. Nasi podopieczni bardzo się starali i wykonali przepiękne prace, prześcigali się w pomysłach co do techniki wykonania prac. Każda praca została nagrodzona. A zwycięzcami zostali:
I miejsce – Piotr Kania
II miejsce – Tomasz Panienkowski
III miejsce – Sebastian Zaczyk oraz Remigiusz Satała
Gratulujemy zwycięzcom!

Święty Mikołaj dziękuje wychowawczyni Ewelinie - Szemiel - Nitka za pomoc w załatwieniu słodyczy dla naszych podopiecznych.

Jak będzie miała na imię przyszła żona? Co przyniesie nadchodzący rok? Czy będę szczęśliwy? Na te oraz inne pytania nasi chłopcy oraz zaproszeni goście – pani Dyrektor Halina Wyjadłowska, pani Wicedyrektor Alicja Grzesiak – Sobania oraz pani Kierownik ds. wychowania Bogusława Skiba, mogli uzyskać odpowiedź podczas wieczoru wróżb.
Wszyscy chętnie brali udział w zabawach przygotowanych przez wychowawczynie Natalię Smolanę, Annę Wyżgoł oraz Katarzynę Wójcicką. Niewątpliwie największą atrakcją wieczoru była wizyta wróżki, która z nadziemską precyzją przepowiedziała przyszłość. Oczywiście wszystko potraktowaliśmy z „przymrużeniem oka”.


Wielkie Dyktando
28 listopada 2012 roku
Tychy
Zostań mistrzem ortografii województwa śląskiego
Wicemistrzem ortografii województwa śląskiego został
KAROL BĄCZKIEWICZ
Uczeń II klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej



Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to fundamentalne kryterium efektywnego procesu dydaktycznego. W celu podwyższania poziomu bezpieczeństwa uczniów oraz doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli w zakresie efektywnego współdziałania z rodzicami. MEN przygotowało materiał pt. „Oferta działań profilaktycznych adresowanych do kadry pedagogicznej, rodziców, uczniów oraz organów prowadzących szkoły i placówki do wykorzystania w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i profilaktycznych”.
Zgodnie z zamierzeniami autorów materiał ma pomóc nauczycielom w przygotowywaniu spotkań z uczniami i rodzicami, jak również wzbogacić ich warsztat pracy. W pierwszej części mini-poradnika można uzyskać informację o narzędziach do diagnozy i ewaluacji dla szkół działających w ramach sieci szkół promujących zdrowie, za pomocą których można badać klimat społeczny i modyfikować oddziaływania adresowane do uczniów.
Oprócz części skierowanej do nauczycieli w opracowaniu znajdują się działy dedykowane rodzicom uczniów, samym uczniom różnych typów szkół, a także pracownikom organów prowadzących szkoły i inne placówki oświatowe. Poszczególne grupy odbiorców w materiałach znajdą m.in. poradniki i programy na temat problemowych zachowań dzieci i młodzieży oraz scenariusze spotkań rozwijających kompetencje psychospołeczne.
Materiał opracowany przez MEN:
W październiku odbyły się w Naszej Placówce wybory do RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO.
O miano członków Samorządu ubiegało się 10 wychowanków. W głosowaniu udział wzięli wychowankowie wszystkich grup. Oddano ogółem 53 głosy.
Skład Rady Samorządu Uczniowskiego
Marcin Męcnarowski gr I
Damian Gajdziszewski gr II
Krzysztof Olszewski gr III
Krzysztof Sujka gr IV
Grzegorz Siołkowski gr V
Paweł Tomański gr V
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest pan Remigiusz Luterek oraz Katarzyna Dobrzańska.
Idea pracy samorządowej nawiązuje do myśli Janusza Korczaka:
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,
aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,
którzy razem uczą się, działają . . .,
żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał . . .,
żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,
pilnował porządku i praworządności . . ."
Opracowała K. Dobrzańska

Ostatnie posiedzenie powiatowej komisji oświaty odbyło się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach.
Więcej informacji na ten temat: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/25545-wiadomo--aniolkow-tu-nie-ma--ale---.html
W piątek 26.10.2012 nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w naszej miejscowości. Pani dyrektor Halina Wyjadłowska reprezentowała nasz ośrodek w tej pięknej uroczystości.
Więcej informacji: http://znadrudy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3361:wzruszajce-i-ujmujce-otwarcie-hali-w-rudach&catid=57:edukacja&Itemid=103

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.
W dniu 15.10.2012 roku w naszym ośrodku świętowaliśmy Dznień Edukacji Narodowej. O godzinie 9.00 w naszej szkole rozpoczęliśmy krótkim występem artystycznym przygotowanym przez Panią Marlenę Bajak i naszych wychowanków.
Wykształcenie do jeden z piękniejszych prezentów, jakim można obdarować drugiego człowieka. Dlatego z okazji Dnia Nauczyciela wszystkim pracownikom,nauczycielom, pedagogom i wychowawcom Pani Dyrektor Halina Wyjadłowska podziękowała za trud, jaki każdego dnia wkładają w swoją pracę i życzyła im spełnienia tego, o czym tylko marzą, wręczyła uroczyście awanse zawodowe oraz jak co roku wręczyła Nagrody Dyrektora dla naszych pracowników.

Po uroczystościach, odbył się mecz pomiędzy wychowawcami a wychowankami. Pierwsze kopnięcie piłki tradycyjnie należało do naszej Pani Dyrektor. Gra była zacięta, jednak to nasi chłopcy wygrali 3-2. Po południu wszyscy spotkaliśmy się w restauracji na uroczystym obiedzie i w miłej atmosferze świętowaliśmy do późnej nocy.
Dnia 9 października 2012 r wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach byli uczestnikami wycieczki po hasałem ,,Zwiedzamy Atrakcje Ziemi Raciborskiej ''.

Wychowankowie pod bacznym okiem wychowawców i przewodników PTTK ,mieli możliwość zwiedzania szkółki kontenerowej w Nędzy, uczestniczyli w zajęciach z leśnikami gdzie zapoznali się z systemem operacyjno -alarmowym zwalczania pożarów lasu z możliwością wejścia na dostrzegalnie przeciwpożarowa . Kolejną atrakcją przygotowaną dla naszych chłopców było zwiedzanie pięknego Pocysterskiego Zespołu Klasztorno -Pałacowego w Rudach. Nasi podopieczni z zaciekawieniem chodzili po opactwie i z zainteresowaniem słuchali o historii naszej miejscowości, oglądali zabytki i słuchali legend związanych z naszym grodem.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy obchodzony jest od 2 października 2007 rok, data tego „święta” została wybrana nieprzypadkowo – tego właśnie dnia przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego - przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy. Gandhi przez całe swoje życie pozostał wierny swojemu przekonaniu o skuteczności działania bez przemocy, nawet w warunkach ucisku i w obliczy wyzwań, które wydawały się być nie do pokonania.

W ten dzień na całym świecie organizowane są akcje edukacyjne, związane z szerzeniem idei działania bez przemocy. W tym dniu także i w naszym ośrodku z inicjatywy gabinetu psychologicznego zorganizowana została akademia, której celem było zwiększenie świadomości wychowanków oraz zachęcenie ich do zaprzestania stosowania przemocy w codziennym życiu.
Ten dzień stanowił okazję do tego, aby każdy zastanowił się nad tym co do tej pory zrobił, aby wprowadzić atmosferę ogólnej życzliwości, wzajemnej pomocy oraz stosowania tolerancji dla odmienności w swoim najbliższym otoczeniu (w domu, w szkole, w ośrodku, na grupie wychowawczej).

Na zakończenie spotkania ogłoszono konkurs dla wychowanków. Udział w konkursie polega na wykonaniu dowolną metodą pracy plastycznej ( np. w formie wierszu, plakatu, komiksu) zachęcającej do przeciwdziałania przemocy.
Rajd Roztocze 2012

W dniach 27-29 września wzięliśmy udział w rajdzie po magicznych ziemiach Roztocza . Nasza zgrana grupa wspólnie z innymi , pokonywała dzielnie trud pieszych wędrówek po krainie Roztocza. Wspólnie spędzaliśmy czas na obcowaniu z naturą , zwiedzaniu unikalnych zabytków i pomników przyrody ziem południowo – wschodnich naszego pięknego kraju. Do miejsc , które na stałe pozostaną w naszej pamięci należą :
- Radruż – zespół cerkiewny
- Roztoczański Park Narodowy
- Zwierzyniec
- Rezerwat nad Tanwią
- Rezerwat Czartowe Pola
- Zamość
Każdy kolejny dzień rajdu kończył się biesiadą przy ognisku , rozgrywkami sportowymi , wspólnymi rozmowami do późnego wieczora. Pogoda jak i humor dopisywał nam i naszym opiekunom przez cała dobę!!!!!!


28 września 2012 roku nasi wychowankowie byli uczestnikami 47 Rajdu Szlakiem Husarii po Ziemii Raciborskiej, organizowanego przez PTTK oraz Koło – Klub Przewodników, Pilotów i Turystów Kwalifikowanych. Uczestnicy Rajdu mieli do wyboru trasę pieszą bądź rowerową. Nasi podopieczni wraz z wychowawczyniami Katarzyną Dobrzańską i Eweliną Szemiel- Nitka, wybrali trasę pieszą. Przewodnik oprowadzał grupę po najciekawszych miejscach Raciborza, zapoznając ich z historią tego miasta.


Po zwiedzaniu miasta wszyscy przeszli na Zamek Piastowski, gdzie mieli możliwość zwiedzania pięknego obiektu oraz wystaw, które się na nim odbywały. Przygotowano również poczęstunek oraz szereg atrakcji dla uczestników rajdu. Nasi wychowankowie brali udział w takich konkurencjach sportowych jak wspinaczka na ściance, na czas. Strącanie kręgli piłeczkami oraz rzuty lotkami do celu. Oczywiście najlepsi zostali nagrodzeni.
Przygotował: Ewelina Szemiel- Nitka
Tegoroczna wrześniowa edycja Targów Maszyn i Urządzeń do obróbki drewna
DREMASILESIA w Katowicach odbyła się po raz pierwszy w nowym obiekcie
Katowickim Spodku.


Podczas szóstej edycji imprezy ,organizowanej przez
Międzynarodowe Targi Poznańskie można było zobaczyć w ruchu maszyny i linie
technologiczne do obróbki drewna i produkcji mebli, a także przyjrzeć się fachowym
pokazom szlifowania, olejowania czy lakierowania w ramach IV Warsztatów
Parkieciarskich na Żywo. Przygotowano również interaktywną przestrzeń pokazową
- Wyspa Elektronarzędzi, gdzie prezentowano możliwości ponad 30 modeli
elektronarzędzi ręcznych dla przemysłu meblarskiego. Nauczyciel zawodu Sebastian
Okulicki oraz wychowawca Łukasz Koczwara z naszymi podopiecznymi przez wiele
godzin poszerzali swoje wiadomości związane ze stolarstwem, zasięgali informacji na
temat najnowszych rozwiązań technologicznych od techników i profesjonalnych
doradców którzy byli obecni w Katowicach. Tego rodzaju doświadczenie procentuje w dalszym etapie nauki dla naszych wychowanków kończących szkołę o profilu Stolarz.

Przygotował Łukasz Koczwara.
W dniach 17-18 września , wspólnie z Panią Dyrektor Haliną Wyjadłowską , wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Zlocie Szkół Imienia Janusza Korczaka . Uroczyste rozpoczęcie miało miejsce w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim gdzie toczyła się debata dotycząca wdrażania w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą idei i wartości , które Janusz Korczak wyznawał i propagował. W pierwszym dniu zlotu braliśmy również udział w warsztatach muzycznych podczas , których doskonaliliśmy nasze zdolności wokalne. Wieczór zakończył się częścią artystyczną w Auli Politechniki Świętokrzyskiej. Drugi dzień upłynął nam na grze terenowej dzięki , której poznaliśmy zabytki ziemi kieleckiej. Na zakończenie odbył się uroczysty przemarsz wszystkich uczestników zlotu ulicami Kielc w asyście orkiestry dętej.



Powered by aSc EduPage