Trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka.
Janusz Korczak
Po raz trzeci w naszym kraju obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, podjął 7 listopada 2014r., Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego, głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci maja swoje prawa, przypominać że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać. Dzień ten został ustanowiony w 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka - bowiem 20 listopada 1989r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło jednomyślnie Konwencję o Prawach Dziecka. Weszła ona w życie 2 września 1990r. Polska była inicjatorem Konwencji i przystąpiła do niej jako jedno z pierwszych państw, chociaż stosunkowo długi proces ratyfikacji spowodował, że zaczęła ona obowiązywać od 7 lipca 1991r.
Również nasza placówka dołączyła do wspólnego świętowania tego dnia. Panie - Teresa Zięba, Estera Gmyrek przygotowały program obchodów. „Dzień Praw Dziecka” był podzielony na trzy etapy. Na początek odbyły się zajęcia w klasach, podczas których uczniowie, pod opieką nauczycieli, winni byli opisać jak wyglądałoby ich życie na bezludnej wyspie. Znaleźli się tam w wyniku rozbicia się statku, którym płynęli na wycieczkę po Morzu Karaibskim. Na wyspę dotarli tylko wychowankowie. Mieli przedstawić jak wyglądałoby ich życie na bezludnej wyspie po kilku dniach, miesiącach i latach – wizje życia na „Bezludnej wyspie wolnej od praw” oraz „Bezludnej wyspie z prawami”. W drugim etapie, uczniowie przeszli na salę gimnastyczną, gdzie przedstawili na forum swoje „wizje”. Wychowankowie obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji dotyczących Konwencji i Praw jakie ona nakłada na Państwo oraz dorosłych.
Ratyfikując Konwencję o Prawach Dziecka, Państwo i dorośli zobowiązali się do uznania dobra dziecka za najwyższy cel w traktowaniu człowieka - dziecka. Zobowiązali się również do przygotowanie dziecka do dorosłego życia i ochrony dziecka przed wszelkiego rodzaju przemocą niewolnictwem, handlem ludźmi, wykorzystywaniem seksualnym, pracą przymusową, udziałem w działaniach zbrojnych.
W trzecim etapie, poszczególne grupy otrzymały zadanie, aby scharakteryzować poszczególne Prawa Dziecka – prawo do ochrony zdrowia, do nauki, do wolności, do wypoczynku, do korzystania z dóbr kultury - opisując co ono zawiera i czego dotyczy. Wskazując jednocześnie jakie są ograniczenia tego prawa.
Prowadzące - Teresa Zięba, Estera Gmyrek, Martyna Wojciechowska - Urban oraz Dyrektor Placówki Rafał Lazar podsumowali zrealizowane zadania, ich wydźwięk oraz rozumienie swoich praw przez wychowanków placówki.
szanuj mnie, żebym szanował innych
wybaczaj, żebym umiał wybaczać
słuchaj, żebym umiał słuchać
nie bij, żebym nie bił
nie poniżaj, żebym nie poniżał
rozmawiaj ze mną, żebym umiał rozmawiać
nie wyśmiewaj
nie obrażaj
nie lekceważ
kochaj mnie, żebym umiał kochać
uczę się życia od ciebie
Autor tekstu – Martyna Wojciechowska - Urban