• Uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

          • 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasz Ośrodek włączył się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

            W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także młodzież z naszej placówki. W tym dniu została zaprezentowana prezentacja multimedialna dotycząca praw dziecka, wychowankowie rozwiązywali krzyżówki tematyczne. Na koniec wychowankowie podzieleni na grupy przygotowali plakaty.

             

            Dudek,  Wyżgoł,  Zychowicz

          • WSPÓŁPRACA

          • W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Turystyki i promocji w Rudach  nasi wychowankowie pod opieką nauczycieli podjęli się prac porządkowych ( grabienie liści, porządkowanie terenu  ) Zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej mieszczącej się w Rudach.

            Najważniejszym celem takich zajęć było kształtowanie właściwych postaw związanych z podejściem do pracy i obowiązków, zapoznanie z zasadami wolontariatu jak również  uatrakcyjnieniem edukacji naszych podopiecznych.

            Liczne zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu wywołały u wychowanków  przeżycia  będące źródłem radości i dobrego samopoczucia.

             

            Opiekunowie: Łukasz Koczwara ,Sebastian Okulicki , Anna Zychowicz , Mariusz Twaróg

          • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Wprawdzie przypada ono dopiero jutro, ale już dziś MOW Rudy był w biało-czerwonych barwach.
            Z tej okazji w naszej szkole 10 listopada odbył się uroczysty apel z udziałem Dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej Ośrodka. Tego dnia o symbolicznej godzinie 11:11 nasza placówka przystąpiła od ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Wychowankowie pod skrzydłami opiekunów Samorządu Wychowanków Ośrodka przygotowali apel. Podopieczni przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne i wyrecytowali wiersze patriotyczne. 

            Opiekunowie samorządu
            Justyna Dudek, Łukasz Sobeczko, Łukasz Wiewióra

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

          • W naszym Ośrodku z inicjatywy opiekunów samorządu odbył się konkurs plastyczny na plakat o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było promowanie wśród wychowanków idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa.  Konkurs był podzielony na dwie kategorie : szkoła podstawowa i szkoła branżowa.
            Podczas apelu z okazji Święta Niepodległości zostały wręczone dyplomy i nagrody.
            I miejsce w kategorii szkoły podstawowej zdobył Dawid Czeszel, zaś w kategorii szkoła branżowa Krzysztof Twardowski.
            Wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego gratulujemy ciekawych pomysłów i kreatywności plastycznej.

            Opiekunowie samorządu
            Justyna Dudek, Łukasz Sobeczko,  Łukasz Wiewióra

          • Zdrowe Śniadanie

          • W dniu 8 listopada nasi wychowankowie i nauczyciele wzięli udział w Zdrowym Śniadaniu w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

            Nauczyciel Łukasz Sobeczko przedstawił prezentację na temat zdrowego odżywiania.

            Świeże warzywa, masło, wędliny, sery, jajka – żadne zdrowe produkty nie były nam obce. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie każda wychowanek przygotował sobie kolorowe kanapki. następie wspólnie zjedliśmy obfite i zdrowe śniadanie. W ten sposób nasza młodzież poznaje zasady zdrowego odżywiania i kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe. Wiedzą, że to najważniejszy posiłek dnia i dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę na zajęcia sportowe. 

            Po śniadaniu każda z grup przygotowała piramidę zdrowego żywienia.

            Nauczyciele

          • Dobre Praktyki

          •  

            Z początkiem roku szkolnego 2023/2024 uczniowie szkoły branżowej pod okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu Łukasz Koczwara i Sebastian Okulicki rozpoczęli prace zmierzające do powstania nowej szatni przy warsztatach stolarskich. Pierwszym etapem było wykonanie konstrukcji nowego pomieszczenia, jego zabudowa oraz montaż  płyt podłogowych.

            Dalszy zakres robót obejmował: wyrównanie ścian poprzez szpachlowanie, szlifowanie, malowanie, impregnowanie oraz położenie nowej instalacji. Uczniowie czynnie pomagali w pracach wykończeniowych jak również zaplanowali nowy, estetyczny wygląd pomieszczenia.

            Cały proces był bardzo efektywny a nasi wychowankowie mieli stworzone warunki do samodzielnego zdobycia wiedzy oraz sprawdzenia swoich umiejętności w konkretnych zadaniach.

            Trzeba również przyznać, że ten rodzaj aktywności wychowanków cieszy się wśród nich dużą popularnością. Dzięki temu nabywają wiary w siebie, motywują się do aktywności i podjęcia pracy oraz podnoszą poziom własnych umiejętności.

             

            Wdrażanie dobrych praktyk jest sprawdzoną metodą kształcenia uczniów w codziennym funkcjonowaniu naszej szkoły branżowej co pozwala nie tylko zdobyć umiejętności i wiedzę ale przede wszystkim odnaleźć w codziennej pracy pasję.

          • Bilard

          • Od niedawna weszliśmy w posiadanie stołu bilardowego. Wychowankowie gr V wraz z wychowawczyniami przygotowali pomieszczenie do gy. Z pewnością za niedługo rozgrywki grupowe a w przyszłości międzyośrodkowe. 

          • Elektrośmieci

          • Od 26 października bierzemy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci". Program ma na celu edukację dzieci i ich rodzin z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w trosce o środowisko naturalne. Za zebrane elektrośmieci placówka oświatowa otrzymuje punkty odpowiadające rodzajowi oddanych odpadów. Liczba punktów wyliczana jest wg przelicznika 1 kg zebranych elektrośmieci i baterii = 1 Punkt Funduszu Oświatowego. Zebrane punkty wymieniane są na pomoce dydaktyczne. 

            Zachęcamy wszystkich do udziału w programie. 

            Koordynator: Natalia Smolana

          • Pracownia komputerowa

          • Rozpoczęliśmy naprawianie komputerów w naszej pracowni komputerowej. Wraz z wychowankami naprawiamy sprzęt komputerowy, składamy koputery, segregujemy elektrośmieci, a wszystko po to aby chłopcy nabyli nowych umiejętności związanych z światem informatyki oraz segregacją śmieci.

            Opiekunowie: Natalia Smolana oraz Morka Paweł

          • "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

          • W dniu 26.10.2023r. na stołówce ośrodkowej odbył się poranek poetycki pt:"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

                  Wychowankowie przygotowani pod opieką wychowawczyni Alicji Czech recytowali poezję m.in. ks.Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej i innych poetów o tematyce odchodzenia, śmierci, tęsknoty i miłości. Całość została wzbogacona także o występ muzyczno- wokalny, który wykonał Szymon Suporowski, który napisał na ten cel nowy tekst i został nagrodzony gromkimi brawami.

                  Stołówka została pięknie ozdobiona wrzosami oraz jesiennymi stroikami wykonanymi przez podopiecznych MOW Rudy. 

                    Zgromadzona dyrekcja ośrodka, nauczyciele oraz wychowankowie podczas wspólnego picia kawy i herbaty oraz degustacji babeczek wykonanych na zajęciach kulinarnych, mogli również podziwiać prace plastyczne wykonane na konkurs.

                  W organizację wieczorka poetyckiego zaangażowało się wielu naszych podopiecznych. Nad sprzętem nagłośnieniowym czuwał wychowawca Tomasz Orliński. Serdecznie dziękujemy za obecność i odbiór naszej poezji, która za cel miała przybliżyć Święto  Zmarłych, pamięć o tych którzy odeszli już z naszego życia i wprowadzić wychowanków w tematykę tych Świąt.

          • Światowy Dzień Origami

          •  

            24 października obchodzimy Światowy Dzień Origami. Dlaczego warto zainteresować się origami? Czy sztuka składania papieru może być alternatywą dla elektronicznych gadżetów? Aby tworzyć wyjątkowe konstrukcje, wystarczą papier, cierpliwość i skupienie. W Japonii, pod koniec XIX wieku, origami było jednym ze szkolnych przedmiotów. Do dziś w Kraju Kwitnącej Wiśni sztuka składania papieru jest ważnym elementem wychowania dzieci. – Origami to wszechstronny rozwój – podkreślają fachowcy.

            Z tej okazji uczniowie klas ISB na zajęciach zgłębiali tajniki tej tradycyjnej japońskiej sztuki składania papieru. Na naszej lekcji powstały ciekawe prace, a uczniowie świetnie się bawili.

            Justyna Dudek

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          •  

            "Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,

            aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,

            którzy razem uczą się, działają...,

            żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...,

            żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,

            pilnował porządku i praworządności...

            to nie tylko praca, ale i walka...

            w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości...".

                                                                                                                                          Janusz Korczak

             

             

            Pod koniec września w Naszym Ośrodku odbyło się spotkanie „trójek” klasowych, na którym w pierwszej kolejności zostali wybrani opiekunowie samorządu uczniowskiego. Na kolejny rok zostali nimi Justyna Dudek, Łukasz Wiewióra oraz Łukasz Sobeczko . Następnie zostały zgłoszone kandydatury do składu samorządu Ośrodkowego. Głosami wychowanków Przewodniczącym Szkoły został uczeń klasy III SB Radosław Święs, zastępcą z ISB Jakub Wesołowski a sekretarzem Robert Szczotka z II SB.

            Wybory były swoistą lekcją demokracji dla naszych wychowanków, przekonali się, że w dorosłym życiu czeka ich wiele trudnych wyborów.

            Gratulujemy wszystkim kandydatom, a wygranym życzymy pracowitego, pełnego wyzwań roku.

             

            Opiekunowie samorządu: Justyna Dudek, Łukasz Wiewióra, Łukasz Sobeczko

          • Jesienna akcja porządkowania

          •  

             

            W październiku uczniowie klas branżowych wraz z nauczycielami zawodu podjęli się prac porządkowych  ( grabienie liści, wyrywanie chwastów i wysuszonych roślin  razem z korzeniami)

            Atmosfera, dobre humory i chęć do pracy oraz przepiękna pogoda towarzyszyła wszystkim zaangażowanym. Wychowankowie byli bardzo zadowoleni, że w sposób praktyczny i przyjemny nabywają nowych umiejętności mając jednocześnie świadomość ze robią coś ważnego. Najważniejszym celem takich zajęć było kształtowanie właściwych postaw związanych z podejściem do pracy i obowiązków, a wspólna praca wywołała u chłopców przeżycia będące źródłem radości i dobrego samopoczucia.

             

            Nauczyciele zawodu: Łukasz Koczwara , Sebastian Okulicki

          • Przegląd Artystyczny Nieprzetartego Szlaku "Werbelek"

          • W dniu 21 października  2023 r. zostaliśmy zaproszeni do reprezentowania naszej placówki w Przeglądzie Artystycznym Nieprzetartego Szlaku "Werbelek" pod patronatem Komendanta Chorągwi Śląskiej  ZHP.

            Celem wyjazdu była prezentacja i popularyzacja piosenki harcerskiej i turystycznej,propagowanie kultury muzycznej i integracja różnych środowisk. Nasz wychowanek Szymon Suporowski wykonał utwór pt.: " Sierpniowe niebo", który bardzo spodobał się publiczności i został szczególnie wyróżniony brawami. 

            Wspólnie świętowaliśmy jubileusz 65-lecia Nieprzetartego Szlaku jedząc duży, pyszny tort oraz  pizzę w przerwach pomiędzy występami. Na koniec zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczestników. Opiekunem wyjazdu była wychowawczyni Alicja Czech.

          • Darowizna

          • W imieniu własnym i wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania Firmie Nelf Polska Sp.Z o.o z Wrocławia za przekazaną darowiznę w postaci środków do impregnacji, lakierów podkładowych, żywic wielofunkcyjnych oraz rożnego rodzaju asortymentu do prac stolarskich.

            Dzięki tym produktom uczniowie klas branżowych  będą mogli samodzielnie podjąć się zaimpregnowania nowo powstających łóżek sypialnianych przydzielonych na poszczególne internaty jak również nadać im estetyczny wygląd.

            Przekazana przez Państwa darowizna ma ogromna wartość ponieważ daje wiarę wychowankom , że ich codzienna praca i działanie jest doceniane i wspierane również przez ludzi z zewnątrz.

            Bardzo dziękujemy za wsparcie i życzliwość tak ważne w czasach wysokiej inflacji.

            Jesteśmy bardzo wdzięczni za taki gest i cieszymy się ze są osoby , które chcą nam pomagać.

            Moc serdecznych podziękowań kierujemy w szczególności dla  Pani Wioletty Ostrowskiej kierownik biura za nadzór i koordynacje nad całym projektem darowizny. Dziękujemy Pani za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w pomoc dla naszej placówki. Pomoc to piękny i szlachetny gest, który jest również wyrazem Pani odpowiedzialności, empatii i pięknej potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy.

            Nauczyciel-wychowawca Łukasz Koczwara

          • Sport to ZDROWIE!!!

          • W dniu 19.10.2023 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie odbył się XXI Ogólnopolski Bieg Przełajowy z Okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Nie mogło na nim oczywiście zabraknąć wychowanków z naszego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Chłopcy spisali się bardzo dobrze zajmując IV miejsce w biegu sztafetowym w składzie Radosław Święs, Krzysztof Witt, Daniel Stoszek i Robert Szczotka. W biegach indywidualnych było jeszcze lepiej, Daniel Stoszek uplasował się na podium zajmując III miejsce, Krzysztof Witt zajął V miejsce i Robert Szczotka  miejsce VII. Trzeba zaznaczyć, że w biegu indywidualnym startowało ponad 30 osób, a w sztafecie udział wzięło 8 drużyn…JEST SUKCES, GRATULACJE DLA CHŁOPAKÓW!!!

          • Biblioteka

          • Co roku księgozbiór biblioteki szkolnej zostaje wzbogacony o kilkanaście nowych pozycji. Tym razem zostały zakupione nowości z dzieciny sportu i dietetyki sportowej, samorozwoju i psychologii oraz powieści kryminalne, które wśród wychowanków tej placówki cieszą się dużym zainteresowaniem.

            Celem mojej pracy jest wpływanie na rozwój czytelnictwa wśród młodzieży. W obecnych czasach jest to szczególnie trudne. Gdy książka konkuruje z telefonem czy filmem, często nie jest pierwszym wyborem. Dlatego cieszę się, gdy  w bibliotece pojawiają się nowości wydawnicze, a tym samym wzbogacona zostaje jej oferta.

            Powszechnie wiadomo jak ważne jest czytanie - rozwija pamięć, wyobraźnię oraz wiedzę. Dlatego gorąco zachęcam do odwiedzania naszej biblioteki i wierzę, że zaszczepione w placówce zainteresowanie książkami zaowocuje tym, że wychowankowie w przyszłości również będą czytać.

            Maria Pielczyk - bibliotekarz

          • Spotkanie

          • W czwartek 05 października gościliśmy w placówce p. Grzegorza Czerwickiego oraz p. Aleksandrę Baran działających w ramach fundacji Nil Desperandum. Spotkanie z wychowankami naszej placówki, miało na celu propagowanie pozytywnego nastawienia do życia oraz wiary, że zawsze jest szansa na odmienienie swojego życia, nawet w sytuacjach skrajnie beznadziejnych. Zaproszeni goście opowiedzieli młodzieży własne historie: o dorastaniu bez ojca, braku okazywanej miłości, braku zaszczepionej wiary w siebie oraz różnych innych doświadczeniach, których konsekwencje przekreśliły ich w opinii społeczeństwa. Przyczyną do ich przemiany było nawrócenie oraz osobiste doświadczenie wiary. Ale najważniejsze jest to, że przekazali młodzieży nadzieję i pozytywne przesłanie, że nikt „nie jest skazany” na porażkę i złe życie, które zawsze można odmienić.

             

          • Otwarcie siłowni

          • W dniu 3 października 2023 roku, po trzech miesiącach intensywnego remontu, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach dokonano otwarcia nowej siłowni. Sala umiejscowiona jest w byłych magazynach rzeczy gotowych, które znajdowały się przy warsztatach szkolnych placówki.

            Wykonano kompleksowe remont, a stało się to dzięki niesamowitemu człowiekowi – przedsiębiorcy – sponsorowi - Panu Waldemarowi Klyk. Na przestrzeni wielu lat funkcjonowania placówki to już druga inwestycja Pana Klyk.

            W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: m.in. przedstawiciele gminy Kuźnia Raciborska pani Sekretarz Miasta Roksana Pytlik oraz pani Skarbnik Miasta Kuźnia Raciborska Anna Szostak. Swoje gratulacje i życzenia wielu sukcesów przekazali również Starosta i Wicestarosta Powiatu Raciborskiego. Oczywiście najważniejsze miejsce wśród gości zajął sponsor projektu pan Waldemar Klyk, inwestor, wykonawca przedsięwzięcia pan Michał Socha i pomysłodawca - nasz wychowawca i Radny Miasta Kuźnia Raciborska pan Maciej Kriwienok.

            W trakcie uroczystości dyrektor ośrodka, Martyna Wojciechowska – Urban  podziękowała darczyńcy, inwestorom, wykonawcy i jego ekipie za pomoc i zaangażowanie.  To był wyjątkowy dzień dla naszych wychowanków – to oni będą użytkownikami siłowni, a siłownia to dla nich miejsce, gdzie oprócz rozwoju tężyzny fizycznej mogą zaspokoić swoje potrzeby psychiczne. 

            Głos również zabrali inwestorzy, po czym dokonano uroczystego przecięcia wstęgi -  otwarcia dokonali Pan Waldemar Klyk i wychowanek MOW Rudy.

            Wychowankowie MOW wręczyli swoim darczyńcom podziękowania. Zarówno goście jak i wychowankowie mogli przyjrzeć się dokonaniom ekipy remontowej – prawdziwym czarodziejom. Na jednej ze ścian powieszone zostały obrazy, na których uwieczniono salę w stanie przed remontem, jako pamiątka i świadectwo niewiarygodnie dużego wkładu w dostosowanie obiektu. Towarzyszyły temu rozmowy, pytania, wspomnienia – przy kawie i cieście -  a na koniec uroczystości zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.


            Serdecznie dziękujemy

            Dyrekcja, pracownicy i wychowankowie MOW.

          • Dzień Ziemniaka

          • W dniu 3.10.2023 w naszej placówce zorganizowaliśmy naszym podopiecznym, jak co roku, Dzień Ziemniaka. W tym dniu wyruszyliśmy w podróż naszą zaprzyjaźnioną kolejką wąskotorową, podziwialiśmy i spacerowaliśmy po okolicznych lasach, a na koniec zjedliśmy kiełbaski i ziemniaczki z naszego ogniska. Wszystko to odbyło się w atmosferze pieśni harcerskich, rozmów, opowiadania dowcipów i uśmiechu.

             

    • Kontakty

      • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach
      • tel./fax 032 410 48 20, 032 410 30 06 Warsztaty: tel. 032 410 30 55
      • 47-430 Rudy, ul. Szkolna 2 Województwo śląskie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych