Kończą się prace remontowe w sali do tenisa stołowego. Wyremontowane zostało całe stare pomieszczenie, w którym niegdyś była piwnica. Teraz będziemy mieć dwie duże sale do gry w tenisa stołowego.
Kończą się prace remontowe w sali do tenisa stołowego. Wyremontowane zostało całe stare pomieszczenie, w którym niegdyś była piwnica. Teraz będziemy mieć dwie duże sale do gry w tenisa stołowego.
Rozpoczął się nowy rok 2013. Dyrekcja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach oraz pracownicy życzą wszystkim aby nowy rok 2013 był rokiem pełnym sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Życzymy również wszystkim wychowankom spełnienia marzeń, ukończenia szkoły oraz pomyślności w dalszym życiu prywatnym.
Podsumowanie Roku Janusza Korczaka w Naszej Szkole
Janusz Korczak w legendzie poetycko-plastycznej
Montaż literacko-muzyczny poświęcony pamięci wielkiego pedagoga, pisarza, przyjaciela dzieci, lekarza ich duszy.
„Powinniśmy pamiętać, że Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa.
Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o podmiotowość dziecka. Zostawił wiele dobrych wskazówek, warto o nich przypominać. Zostawił jasny przekaz: dzieci należy traktować poważnie” - zauważa Marek Michalak.
W dniu 17.12.2012 r. w naszym ośrodku odbyło się podsumowanie akcji „Mój dobry uczynek”. Od początku roku wychowankowie mogli wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki karteczki z opisem swoich bezinteresownych, społecznych działań na rzecz innych ludzi. Nadrzędną ideą przedsięwzięcia było rozpowszechnianie myśli korczakowskiej opartej na przyjaźni, miłości, życzliwości, szacunku oraz czynieniu dobra.
Przypomniano słowa Janusza Korczaka, który mówił:
„Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka”.
Wielkim zaskoczeniem okazało się ogromne zainteresowanie akcją wśród podopiecznych. Niestety nie jesteśmy w stanie przytoczyć każdego z dobrych uczynków naszych chłopców, ale pragniemy wymienić te, które najbardziej utkwiły w pamięci:
Zszyłem koledze bluzę
Pomogłem pani Teresie w noszeniu pudełek
Pomogłem koledze poprawić błędy orograficzne
Zrobiłem na warsztatach uchwyty do szafek dla wychowawcy
Podlałem kwiaty na grupie
Pomogłem kolegom w odrobieniu lekcji
Zrobiłem dyżur za kolegę ponieważ był chory
Umyłem tablice w szkole
Pomyłem ściany na schodach
Pożyczyłem koledze długopis
Wypłukałem gąbki w klasie
Dałem długopis panu Bartkowi
Zamontowałem szafkę pod telewizor w sali języka polskiego
Malowałem pokoje na grupie
Pożyczyłem koledze zeszyt, żeby sobie przepisał
Pomogłem koledze podczas generalek
Pomogłem panu Andrzejowi skosić trawę
Pomogłem pani polonistce w znalezieniu krzeseł do klasy
Umyłem ławki
Wytrzepałem wszystkie dywany na grupie
Rzuciłem palenie
Nauczyłem kolegę obierać ziemniaki
Pomogłem kucharkom rozładować towar na kuchni
Naprawiłem głośniki panu Mariuszowi
Za wyjątkowo czynny udział w akcji wyróżniono oraz nagrodzono drobnymi upominkami, dwóch najbardziej aktywnych wychowanków: Damiana Kowalskiego oraz Adriana Czerpaka.
Przygotowały: Alina Wojtas i Anna Wyżgoł
Dyrekcja oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach życzą wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
W dniu 19.12.20112 roku w naszym ośrodku odbyła się kolacja wigilijna, w której uczestniczyli nasi wychowankowie, kadra pedagogiczna, pracownicy ośrodka oraz wielu znamienitych gości. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy od krótkiego spektaklu artystycznego z udziałem naszych chłopców, na którym śpiewaliśmy kolędy i słuchali Słowa Bożego. Następnie uczestniczyliśmy w kolacji wigilijnej, na której pojawiło sie wiele znakomitych potraw przygotowanych przez nasze kucharki, goście złożyli nam wiele ciepłych życzeń i życzyli sukcesów w dalszej pracy. Ponadto grupa piąta, została ogłoszona najpiękniejszą grupą świąteczną w naszym ośrodku, zostały rozdane nagrody wszystkim grupom. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie na naszą kolację wigilijną. MOW w Rudach życzy wszystkim Wesołych Świąt.
Ruszyły przygotowania do akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Mamy nadzieję, że i w tym roku, wspólnymi siłami uda nam się zaszczepić tę cudowną ideę niesienia Światła w wielu środowiskach harcerskich, tak by ten wyjątkowy płomień dotarł do wszystkich, którzy na niego czekają. W tym roku nasza służba przebiegać będzie pod hasłem: „Odważ się być dobrym”. Nawiązując do cytatu z Księgi Rodzaju – „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”, rozumiemy je jako „bądź dobrym człowiekiem” oraz „czyń dobro”. Wymaga to od nas wielkiej odwagi i szczerych chęci. Dzisiejszy świat nie promuje poprawnych postaw, zanika kultura społeczna, moralność. Często czynienie dobra jest niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło „Odważ się być dobrym” to nawołanie, podkreślenie by szukać w sobie dobra, którym można dzielić się z innymi.
17 grudnia 2012 roku
Godzina 7.00
Msza Święta, w czasie której Pani Dyrektor z wychowankami przekazała Betlejemskie Światło Pokoju wraz z życzeniami mieszkańcom Rud.
KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ „ 1 Z 10”
Dnia 08.12.2012 r. Samorząd Uczniowski w naszym ośrodku zorganizował Konkurs Wiedzy Ogólnej „1 z 10”. Po eliminacjach, które odbyły się na każdej grupie, dwóch najlepszych zawodników z grupy dostało się do ścisłej 10. Zawodnicy odpowiadali na pytania z różnych dziedzin wiedzy, i chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, chłopcy wykazali się dużą wiedzą. Jednak trójka z nich okazała sie najlepsza:
Miejsce I zajął Robert M. z grupy I
Miejsce II zajął Grzegorz S. z grupy V
Miejsce III Damian G. z grupy II
Opiekunowie Samorzadu Uczniowskiego, Pani K. Dobrzańska – Kulasza oraz Pan Remigiusz Luterek dziękują wszystkim wychowankom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulują.
Również u nas Święty Mikołaj wpadł na chwileczkę przez komin rozdać prezenty naszym wychowankom. Chłopcy byli przekonani, że otrzymią od Mikołaja rózgi, a tu niespodzianka. Chłopcy dostali drobre paczki ze słodyczami oraz zjedli ogromne ilości pizzy, dzięki Łukaszowi Koczwara, który pozyskał środki finansowe od restauracji Stara Baśń.
W Mikołajki został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na „najładniejszy pejzaż”. Konkurs zorganizowany został przez wychowawczynie Katarzynę Dobrzańską oraz Ewelinę Szemiel-Nitka, we współpracy z polonistką Panią Aliną Wojtas. Nasi podopieczni bardzo się starali i wykonali przepiękne prace, prześcigali się w pomysłach co do techniki wykonania prac. Każda praca została nagrodzona. A zwycięzcami zostali:
I miejsce – Piotr Kania
II miejsce – Tomasz Panienkowski
III miejsce – Sebastian Zaczyk oraz Remigiusz Satała
Gratulujemy zwycięzcom!
Święty Mikołaj dziękuje wychowawczyni Ewelinie - Szemiel - Nitka za pomoc w załatwieniu słodyczy dla naszych podopiecznych.
Jak będzie miała na imię przyszła żona? Co przyniesie nadchodzący rok? Czy będę szczęśliwy? Na te oraz inne pytania nasi chłopcy oraz zaproszeni goście – pani Dyrektor Halina Wyjadłowska, pani Wicedyrektor Alicja Grzesiak – Sobania oraz pani Kierownik ds. wychowania Bogusława Skiba, mogli uzyskać odpowiedź podczas wieczoru wróżb.
Wszyscy chętnie brali udział w zabawach przygotowanych przez wychowawczynie Natalię Smolanę, Annę Wyżgoł oraz Katarzynę Wójcicką. Niewątpliwie największą atrakcją wieczoru była wizyta wróżki, która z nadziemską precyzją przepowiedziała przyszłość. Oczywiście wszystko potraktowaliśmy z „przymrużeniem oka”.
Wielkie Dyktando
28 listopada 2012 roku
Tychy
Zostań mistrzem ortografii województwa śląskiego
Wicemistrzem ortografii województwa śląskiego został
KAROL BĄCZKIEWICZ
Uczeń II klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to fundamentalne kryterium efektywnego procesu dydaktycznego. W celu podwyższania poziomu bezpieczeństwa uczniów oraz doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli w zakresie efektywnego współdziałania z rodzicami. MEN przygotowało materiał pt. „Oferta działań profilaktycznych adresowanych do kadry pedagogicznej, rodziców, uczniów oraz organów prowadzących szkoły i placówki do wykorzystania w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i profilaktycznych”.
Zgodnie z zamierzeniami autorów materiał ma pomóc nauczycielom w przygotowywaniu spotkań z uczniami i rodzicami, jak również wzbogacić ich warsztat pracy. W pierwszej części mini-poradnika można uzyskać informację o narzędziach do diagnozy i ewaluacji dla szkół działających w ramach sieci szkół promujących zdrowie, za pomocą których można badać klimat społeczny i modyfikować oddziaływania adresowane do uczniów.
Oprócz części skierowanej do nauczycieli w opracowaniu znajdują się działy dedykowane rodzicom uczniów, samym uczniom różnych typów szkół, a także pracownikom organów prowadzących szkoły i inne placówki oświatowe. Poszczególne grupy odbiorców w materiałach znajdą m.in. poradniki i programy na temat problemowych zachowań dzieci i młodzieży oraz scenariusze spotkań rozwijających kompetencje psychospołeczne.
Materiał opracowany przez MEN:
W październiku odbyły się w Naszej Placówce wybory do RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO.
O miano członków Samorządu ubiegało się 10 wychowanków. W głosowaniu udział wzięli wychowankowie wszystkich grup. Oddano ogółem 53 głosy.
Skład Rady Samorządu Uczniowskiego
Marcin Męcnarowski gr I
Damian Gajdziszewski gr II
Krzysztof Olszewski gr III
Krzysztof Sujka gr IV
Grzegorz Siołkowski gr V
Paweł Tomański gr V
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest pan Remigiusz Luterek oraz Katarzyna Dobrzańska.
Idea pracy samorządowej nawiązuje do myśli Janusza Korczaka:
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,
aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,
którzy razem uczą się, działają . . .,
żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał . . .,
żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,
pilnował porządku i praworządności . . ."
Opracowała K. Dobrzańska
Ostatnie posiedzenie powiatowej komisji oświaty odbyło się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach.
Więcej informacji na ten temat: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/25545-wiadomo--aniolkow-tu-nie-ma--ale---.html
W piątek 26.10.2012 nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w naszej miejscowości. Pani dyrektor Halina Wyjadłowska reprezentowała nasz ośrodek w tej pięknej uroczystości.
Więcej informacji: http://znadrudy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3361:wzruszajce-i-ujmujce-otwarcie-hali-w-rudach&catid=57:edukacja&Itemid=103
Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.
W dniu 15.10.2012 roku w naszym ośrodku świętowaliśmy Dznień Edukacji Narodowej. O godzinie 9.00 w naszej szkole rozpoczęliśmy krótkim występem artystycznym przygotowanym przez Panią Marlenę Bajak i naszych wychowanków.
Wykształcenie do jeden z piękniejszych prezentów, jakim można obdarować drugiego człowieka. Dlatego z okazji Dnia Nauczyciela wszystkim pracownikom,nauczycielom, pedagogom i wychowawcom Pani Dyrektor Halina Wyjadłowska podziękowała za trud, jaki każdego dnia wkładają w swoją pracę i życzyła im spełnienia tego, o czym tylko marzą, wręczyła uroczyście awanse zawodowe oraz jak co roku wręczyła Nagrody Dyrektora dla naszych pracowników.
Po uroczystościach, odbył się mecz pomiędzy wychowawcami a wychowankami. Pierwsze kopnięcie piłki tradycyjnie należało do naszej Pani Dyrektor. Gra była zacięta, jednak to nasi chłopcy wygrali 3-2. Po południu wszyscy spotkaliśmy się w restauracji na uroczystym obiedzie i w miłej atmosferze świętowaliśmy do późnej nocy.
Dnia 9 października 2012 r wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach byli uczestnikami wycieczki po hasałem ,,Zwiedzamy Atrakcje Ziemi Raciborskiej ''.
Wychowankowie pod bacznym okiem wychowawców i przewodników PTTK ,mieli możliwość zwiedzania szkółki kontenerowej w Nędzy, uczestniczyli w zajęciach z leśnikami gdzie zapoznali się z systemem operacyjno -alarmowym zwalczania pożarów lasu z możliwością wejścia na dostrzegalnie przeciwpożarowa . Kolejną atrakcją przygotowaną dla naszych chłopców było zwiedzanie pięknego Pocysterskiego Zespołu Klasztorno -Pałacowego w Rudach. Nasi podopieczni z zaciekawieniem chodzili po opactwie i z zainteresowaniem słuchali o historii naszej miejscowości, oglądali zabytki i słuchali legend związanych z naszym grodem.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy obchodzony jest od 2 października 2007 rok, data tego „święta” została wybrana nieprzypadkowo – tego właśnie dnia przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego - przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy. Gandhi przez całe swoje życie pozostał wierny swojemu przekonaniu o skuteczności działania bez przemocy, nawet w warunkach ucisku i w obliczy wyzwań, które wydawały się być nie do pokonania.
W ten dzień na całym świecie organizowane są akcje edukacyjne, związane z szerzeniem idei działania bez przemocy. W tym dniu także i w naszym ośrodku z inicjatywy gabinetu psychologicznego zorganizowana została akademia, której celem było zwiększenie świadomości wychowanków oraz zachęcenie ich do zaprzestania stosowania przemocy w codziennym życiu.
Ten dzień stanowił okazję do tego, aby każdy zastanowił się nad tym co do tej pory zrobił, aby wprowadzić atmosferę ogólnej życzliwości, wzajemnej pomocy oraz stosowania tolerancji dla odmienności w swoim najbliższym otoczeniu (w domu, w szkole, w ośrodku, na grupie wychowawczej).
Na zakończenie spotkania ogłoszono konkurs dla wychowanków. Udział w konkursie polega na wykonaniu dowolną metodą pracy plastycznej ( np. w formie wierszu, plakatu, komiksu) zachęcającej do przeciwdziałania przemocy.
Rajd Roztocze 2012
W dniach 27-29 września wzięliśmy udział w rajdzie po magicznych ziemiach Roztocza . Nasza zgrana grupa wspólnie z innymi , pokonywała dzielnie trud pieszych wędrówek po krainie Roztocza. Wspólnie spędzaliśmy czas na obcowaniu z naturą , zwiedzaniu unikalnych zabytków i pomników przyrody ziem południowo – wschodnich naszego pięknego kraju. Do miejsc , które na stałe pozostaną w naszej pamięci należą :
- Radruż – zespół cerkiewny
- Roztoczański Park Narodowy
- Zwierzyniec
- Rezerwat nad Tanwią
- Rezerwat Czartowe Pola
- Zamość
Każdy kolejny dzień rajdu kończył się biesiadą przy ognisku , rozgrywkami sportowymi , wspólnymi rozmowami do późnego wieczora. Pogoda jak i humor dopisywał nam i naszym opiekunom przez cała dobę!!!!!!
Powered by aSc EduPage