KURSY
Kreatywne zajęcia
Na jednych z zajęć z rysunku technicznego i konstrukcji wykorzystaliśmy wszystkim znane chrupki kukurydziane. Podczas zajęć powstawały ciekawe konstrukcje, które były bardzo różne - wszystko zależało od wyobraźni i umiejętności manualnych ucznia. Twórcza zabawa, wspiera rozwój małej motoryki, rozwija wyobraźnię i daje dużo radości.Monika Pawlita-Posmyk
Połączenie zabawy z nauką
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach prowadzono zajęcia z wyplatania bransoletek na podstawie schematów i instrukcji, które były połączeniem najwspanialszej zabawy z nauką. Samodzielnie wyplecione bransoletki to idealny prezent podarowany prosto od serca.Nauka poprzez zabawę, to naturalna forma poznawania świata, która jest najbardziej przyjemna i przyswajalna, a rozbudzona w uczniach kreatywność zaowocuje w przyszłości.Monika Pawlita-Posmyk
Zabawy logiczne
W związku z przypadającym 17 kwietnia Światowym Dniem Kostki Rubika w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym zorganizowano gry, zabawy logiczne. W ramach wydarzenia omówiono historię i ciekawostki o kostce Rubika. Z podziałem na grupy uczniowie rywalizowali rozwiązując krzyżówki, rebusy, zadania matematyczne i logiczne. Speedcubing, czy też speedsolving, to dyscyplina, która polega na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych tego typu łamigłówek logicznych. Osoby, które zajmują się układaniem magicznej kostki na czas, nazywani są speedcuberami. Grupy wytypowały również swoich przedstawicieli, którzy układali kostkę Rubika na czas. Najwięcej punktów uzyskała grupa IV natomiast najszybciej z ułożeniem kostki Rubika poradził sobie Mateusz Marsollek. Wszystkie grupy zostały nagrodzone. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Justyna Dudek, Monika Pawlita-Posmyk
Szanowni Państwo
Cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” to seria spotkań i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa. Kolejnym omawianym tematem jest zjawisko cyberprzemocy.
Przemoc w internecie może dziś dotknąć każdego ucznia. Prawie 80% młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem hejtu, mowy nienawiści, agresji, a co piąty nastolatek doświadczył przemocy osobiście. Powody ataku ze strony rówieśników mogą być różne: wygląd fizyczny, upodobania, zainteresowania, ubiór czy poglądy polityczne. Ponadto internetowa przemoc rządzi się swoimi prawami – rozprzestrzenia się szybko, a jej sprawcy czują się anonimowi.
Aby skutecznie edukować młodzież, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zjawiska, jak zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom i gdzie szukać pomocy. W tym celu przygotowaliśmy dla nauczycieli materiały edukacyjne, które pomogą lepiej chronić uczniów.
W naszej publikacji „Cyberprzemoc w szkole. Poradnik dla nauczycieli” nie tylko omawiamy skalę zjawiska, ale przede wszystkim dajemy wskazówki, jak uchronić uczniów przed jego negatywnymi skutkami i gdzie zwrócić się o pomoc.
Dla nauczycieli przygotowaliśmy również scenariusz lekcji dla szkół ponadpodstawowych poświęcony cyberprzemocy. Znaleźć tam można tematy do dyskusji i praktyczne ćwiczenia do wykonania przez uczniów.
19 maja zorganizowaliśmy webinar ekspercki poruszający tematykę cyberprzemocy. Zaproszeni goście szczegółowo omówili przyczyny zjawiska i sposoby walki z jego negatywnymi konsekwencjami. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, zachęcamy do obejrzenia nagrania spotkania.
Najważniejsze informacje zamieściliśmy w infografikach, które udostępnić można w swojej szkole, mediach społecznościowych (nie zapomnijcie oznaczyć naszej strony), a także przekazać rodzicom uczniów.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół OSE
Kursy „Młodzi na Start”
Z wielką przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy realizację projektu „Młodzi na Start_SL”, nr WND-RPSL.09.01.05-24-046B/18, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, OŚ PRIORYTETOWA IX Włączenie społeczne, DZIAŁANIE 9.1 Aktywna integracja, PODDZIAŁANIE 9.1.5 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym
Był to projekt prowadzony na terenie Śląska, w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych oraz w Zakładach Poprawczych, skierowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 21 r. ż. Celem projektu była reintegracja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W naszym MOW-ie otrzymaliśmy możliwość realizacji dwóch kursów.
Ścieżka reintegracji w projekcie „Młodzi na Start_SL” to zestaw kompleksowych i zindywidualizowanych form wsparcia, na które składały się następujące działania:
- wyznaczanie indywidualnej ścieżki reintegracji społecznej
- warsztaty umiejętności społecznych – asertywności i pracy w zespole
- szkolenia komputerowe
- kursy zawodowe
- indywidualne poradnictwo zawodowe z jobcoachingiem, psychologiczne, biznesowe
- pośrednictwo pracy
- wsparcie związane z kreowaniem wizerunku w tym zakup odzieży i akcesoriów kosmetycznych
Projekt trwał u nas 2 lata i odbyły zajęcia dla 2 grup szkoleniowych liczących po 10 osób, na terenie naszej placówki.
Na jesień 2020 roku zakończył się kurs zawodowy „Opiekun terenów zielonych” dla pierwszej grupy oraz 16 kwietnia 2021 zakończył się kurs „Malarz tapeciarz z elementami dekoratorstwa wnętrz” dla drugiej grupy. Wszystkie zajęcia dla młodzieży były nieodpłatne. Nasi „Ogrodnicy” zrobili dwa kąciki zielone, zaś nasi „Malarze”, wyremontowali dwa pokoje na grupie 5. Dziękujemy Chłopakom za zaangażowanie i gratulujemy im zdanych egzaminów.
Rafał Lazar
Dzień czekolady
Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach. Trudno się dziwić temu szaleństwu. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju.
W naszym ośrodku, nauczyciele pracujący w poniedziałkowy poranek 12 kwietnia, postanowili zadbać o podniebienia i dobry nastrój naszych wychowanków. Pojawiły się zatem czekoladowe ciasta, czekolady, batony, czekolada na gorąco. Wychowankowie stanęli do konkursu na najpiękniej i najpyszniej udekorowane ciasto, które później wspólnie spałaszowali. Na zakończenie każda grupa rozwiązała krzyżówkę, a najszybsza wśród nich dostała w nagrodę czekolady.
Mamy nadzieję, że wychowankom wystarczy energii na długo…
Ozdoby Wielkanocne
W XV Powiatowym Konkursie pod honorowym patronatem Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody i Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego na ozdoby wielkanocne wzięło udział kilku wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Opiekę nad przygotowaniem prac sprawowały Justyna Dudek i Monika Pawlita-Posmyk. W kategorii palma wielkanocna 3 miejsce zajął Przemysław Kozik natomiast w kategorii kartka wielkanocna 3 miejsce zajął Dawid Szwedka, wyróżnienie przyznano również Przemysławowi Kozik. W kategorii jajko wielkanocne wyróżnienie otrzymał Michał Filipek. Dziękujemy wszystkim wychowankom, którzy odważnie zaprezentowali swój talent i gratulujemy zwycięzcom.
Piękne prace wykonane przez naszych wychowanków można podziwiać na stronie Muzeum w Raciborzu lub na wystawie prac konkursowych: http://muzeum-raciborz.pl/art,53,xv-powiatowy-konkurs-na-ozdoby-wielkanocne-rozstrzygniety
Justyna Dudek, Monika Pawlita-Posmyk
Ogłoszenie wyników
Niedawno otrzymaliśmy miłą informację o wynikach między ośrodkowego konkursu plastycznego organizowanego przez MOW Mrowiny na „Najładniejszą bombkę”. Miłym zaskoczeniem jest dla nas fakt, że nasz wychowanek Przemysław Białas zajął zaszczytne II miejsce. Za udział w konkursie została również nagrodzona praca Macieja Pośpiecha.
Ewelina Szemiel- Nitka
Moja Walentynka
W naszej placówce zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Moja Walentynka”. Chłopcy prześcigali się w pomysłowości i oryginalności wykonanych prac. Wychowawczynie Monika Walas, Ewelina Szemiel- Nitka oraz Katarzyna Srokol wyłoniły zwycięzców:
I miejsce - Dawid Szwedka
II miejsce – Maciej Pośpiech
III miejsce- Igor Karżewicz
Wszystkie prace zostały nagrodzone a najciekawsze z nich biorą udział w Powiatowym konkursie plastycznym o tej samej tematyce. Życzymy powodzenia.
Ewelina Szemiel- Nitka
Dziękujemy
Chłopaki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach dziękują za wsparcie. Decathlon Rybnik poraz kolejny wykazał się serdecznością ofiarując nam rowerek stacjonarny oraz witaminy.
Dzień Kobiet w naszej szkole
Dzień Kobiet w naszej szkole
„Być kobietą, być kobietą…”
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych chwil i zdarzeń w życiu … tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni wszystkim Paniom.
Z inicjatywy opiekunów samorządu został ogłoszony konkurs na najładniejszą gazetkę klasową pt.: "Dzień Kobiet". W dniu 8.03 Komisja zobaczyła przygotowane prace i wydała werdykt. Pierwsze miejsce zdobyły dwie klasy - Ia oraz IIbp. Wygrane klasy otrzymały dyplomy oraz pyszne ciasto w nagrodę.
Przedstawiciele samorządu wychowanków, wraz z opiekunem samorządu wręczyli wszystkim pracującym w naszej placówce Kobietom słodkości oraz przygotowane przez siebie kwiaty z papieru.
Depresja
W ramach Kampanii: "Depresja- rozumiesz, pomagasz" zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami dotyczącymi depresji, w linku poniżej możecie Państwo znaleźć informację na temat: depresji, jej objawów u dzieci, młodzieży, osób dorosłych, wpływie innych chorób na pojawienie się depresji, sposobach zapobiegania depresji i wiele innych cennych informacji:https://wyleczdepresje.pl/wp-content/uploads/2019/02/broszura-ogolna-NET.pdfCiekawy wykład terapeuty pana Michała Pozdała nt. zaburzeń nastroju i stanów depresyjnych u nastolatków i nie tylko: https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/20107-dol-czy-depresja-zaburzenia-lekowe-i-nastroju-w-okresie-dorastaniaI krótki 4 minutowy filmik metaforyczny o tym, czym jest depresja, obrazującym pewne niezrozumiane czasem dla nas zachowania wśród dorosłych i młodzieży, to jak ważna jest rozmowa o emocjach...https://www.youtube.com/watch?v=d6_8eLGW9hg
MEN
Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki o inicjatywach skierowanych do uczniów: poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście” oraz programie profilaktyki uniwersalnej „Loguj się z głową”
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o nowych inicjatywach skierowanych do uczniów: poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście” oraz programie profilaktyki uniwersalnej „Loguj się z głową”.Poradnia online „Zawsze jest jakieś wyjście” łączy użytkowników poszukujących pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej ze specjalistami oraz instytucjami publicznymi, które taką pomoc zapewniają. Umożliwia współpracę wielosektorową na rzecz pomocy dziecku i rodzinie przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi informatycznych. Portal poradni online wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne zabezpieczające politykę prywatności.Ważną funkcją poradni online jest zakładanie profili instytucji publicznych świadczących pomoc, które przez rejestrację danej placówki i jej specjalistów w kalendarzu, będą mogły prowadzić indywidulne i grupowe formy wsparcia dostosowane do potrzeb odbiorców.W okresie pandemii duża grupa dzieci, rodziców i nauczycieli wymaga natychmiastowej pomocy i wsparcia. Stworzenie w poradni online profili poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz ze specjalistami daje szansę na szybkie dotarcie do podopiecznych ze swojego regionu. Przy działaniach wielosektorowych, można zaprosić do współpracy i założenia w poradni online profilu instytucji publicznej właściwej dla danej sprawy.Do upowszechnienia w szkołach i placówkach oświatowych Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje program profilaktyki uniwersalnej pod nazwą „Loguj się z głową”, który powstał z inspiracji i współpracy MEiN oraz Ministerstwa Zdrowia.Program ma za zadanie dostarczenie wiedzy i ukształtowanie umiejętności u dzieci i młodzieży szkolnej, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią przed e-uzależnieniami.Adresatami projektu są uczniowie ze szkół podstawowych, młodzież szkół ponadpodstawowych oraz rodzice. Program przystosowany jest do realizacji przez nauczycieli bez konieczności szkolenia.Adresy internetowe:Poradnia online - https://www.zawszejestjakieswyjscie.pl/Program profilaktyki uniwersalnej - https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/loguj-sie-z-glowa-czyli-jak-bezpiecznie-korzystac-z-internetu
Walentynka
Uczniowie Szkoły Branżowej przygotowali oryginalne walentynki. Najlepsze prace zostały przekazane na Powiatowy Konkurs Plastyczny. Dziękujemy wszystkim wychowankom którzy odważnie zaprezentowali swój talent i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
Monika Pawlita-Posmyk
Granty
Już zwyczajem naszego Ośrodka staje się udział w rożnego rodzaju projektach społeczno edukacyjnych.
Nasza młodzież posiada ogromny potencjał. Charakteryzuje ich duży zapal do pracy , a udział w ciekawych programach edukacyjnych stwarza okazje do zdobycia nowych kompetencji i uświadamia młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, ale także przyszłość naszego kraju.
Nasza Placówka w tym roku starała się o możliwość doposażenia pracowni politechnicznej w nowoczesne elektronarzędzia akumulatorowe. Tegoroczne dofinansowanie przekazała Fundacja Santander Bank Polska i przyznała Granty o wartości 2000zł.
Środki finansowe pozwoliły na doposażenie naszej pracowni politechnicznej w nowoczesny zestaw elektronarzędzi. Pozwoli to na znalezienie lepszych rozwiązań i szybszego opanowania pewnych umiejętności.
To kolejny już projekt, który pokazuje, że Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach potrafi skutecznie zabiegać o zewnętrzne wsparcie dające bezpośrednio korzyści dla naszych wychowanków.
W imieniu własnym i wychowanków pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy swoim zaangażowaniem sprawili radość naszym wychowankom.
Łukasz Koczwara
DBI
We wtorek, 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Tegorocznej edycja organizowana jest pod hasłem „Razem dla lepszego internetu!”. Podczas obchodów DBI 2021 organizatorzy chcą zaprosić do wspólnego działania aby internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.
W naszym Ośrodku również obchodziliśmy ten Dzień. Opiekunowie samorządu przygotowali prezentację - szkolenie dla wychowanków, które miało na celu przypomnienie uczniom jak właściwie i bezpiecznie korzystać z zasobów Internetu., zaś wychowankowie którzy należą do samorządu uczniowskiego przedstawili ją wszystkim wychowankom.
Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony jest potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Pamiętajmy!
Wirtualny świat Internetu stwarza realne zagrożenia.
Justyna Dudek, Łukasz Wiewióra
Ciasto
Dzień Ciasta Marchewkowego
Dzień Ciasta Marchewkowego wypada w tym roku 3 lutego i tego dnia uczniowie Naszego Ośrodka mieli możliwość skosztowania wspaniałych ciast, wypieczonych przez Opiekunów Samorządu. Wychowankowie oprócz ciasta marchewkowego częstowali się gorącą herbatą lub kawą. Przedstawiciel samorządu wychowanków przeczytał ciekawostki o cieście marchewkowym.
Ciasto marchewkowe jest znane od średniowiecza, a popularność zyskało w XX wieku na całym świecie, zwłaszcza w Anglii i USA. Popularne jest również w Polsce.
Ciasto marchewkowe to słodki placek z tartą marchewką, szczególnie popularny w krajach anglosaskich. Marchewka mięknie podczas pieczenia, nadając ciastu miękką, gęstą i wilgotną konsystencję.
Ciasto marchewkowe można jeść bez dodatków, jednak najczęściej podaje się je z lukrem, kremową polewą z sera białego, posypane kruszonymi orzechami. Czasem ozdabia się je płatkami z cukru przypominającymi marchewkę.
Marchewka była używana jako składnik wypieków już w średniowieczu. Cukier był wówczas towarem drogim i trudno dostępnym, dlatego używano marchewki, w której zawartość cukru jest wysoka.
Justyna Dudek i Łukasz Wiewióra
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
„Prawa dziecka oczami dzieci”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zorganizowano szkolny konkurs plastyczny pt. „Prawa dziecka oczami dzieci”, którego celem było zapoznanie uczniów z Prawami Dziecka, rozwijanie szacunku do drugiego człowieka, uczenie korzystania ze swoich praw jednocześnie szanowanie praw innych ludzi oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród wszystkich prac wyróżniono:
Adriana Wojtala, Michała Filipek, Przemysława Kozik, Adama Rybak. Wszystkie prace zostały nagrodzone. 01.12.2020 roku wychowankowie otrzymali dyplomy, słodycze oraz nagrody rzeczowe. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, gratulujemy osobom wyróżnionym.Monika Pawlita-Posmyk
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie