Biblioteka
Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego
w Rudach
Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży
W związku z otrzymaniem przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa , zwracam się z prośbą do Rodziców wychowanków naszej placówki o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi istotnego wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Cel ten realizowany będzie przez (…) bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Uzyskana przez placówkę dotacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozwoli w znaczący sposób wzbogacić ofertę czytelniczą Biblioteki MOW w Rudach, zakupić nowości wydawnicze, a tym samym zwiększyć atrakcyjność biblioteki.
W związku z powyższym pragnę zapewnić rodziców i opiekunów wychowanków, że Biblioteka MOW w Rudach zostanie zaopatrzona w książki, które będą zgodne z oczekiwaniami oraz preferencjami czytelniczymi uczniów po zasięgnięciu ich opinii.
Jednakże wpływ na czytelnictwo dzieci i młodzieży ma nie tylko placówka, szkoła i biblioteka. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania.
Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek.
Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, Państwa dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Drodzy Rodzice, proszę Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek . Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Maria Pielczyk – nauczyciel bibliotekarz