• „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”

• Sprawozdanie  z realizacji projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”

(materiał z zakresu realizowanych w 2019 r. programów i projektów przez szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski)

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Okres realizacji: 01.10.2018- 30.09.2020

Źródło finansowania: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu: 129 745,47 zł

Wartość dofinansowania: 129 745,47

W projekcie uczestniczy ośmioro nauczycieli – kadra zarządzająca, nauczyciel, pedagog, psycholog, wychowawcy.

Państwa, w ramach których realizowany jest projekt:

Wielka Brytania, Włochy, Czechy, Malta.

Projekt skierowany jest do pracowników pedagogicznych i kadry kierowniczej

Celem projektu jest:

- wzbogacenie warsztatu pracy uczestników, m.in. poprzez zdobycie nowych umiejętności,

wiedzy i rozwój osobowości,

- kształtowanie otwartości na różnorodność językową i kulturową,

- podniesienie kompetencji językowych (w zakresie języka angielskiego)

- dokonanie autorefleksji na temat dotychczasowych metod pracy stosowanych przez

uczestników

- wdrożenie nowych technik pracy i prowadzenia zajęć szkolno-wychowawczych

- podniesienie umiejętności ucznia poprzez zmianę samooceny, nabycie umiejętności

interpersonalnych poprzez aktywne zaangażowanie go w projektach e-twinning

- wymiana dobrych praktyk, pomysłów i informacji.

Działania, które pozwolą osiągnąć zamierzone cele to: udział w kursach metodyczno-językowych, metodycznych, specjalistycznych, obserwacja pracy zagranicznych placówek oświatowych, poznanie nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz pracy resocjalizacyjno-wychowawczej i zarządczej.

Działania zrealizowane w pierwszym półroczu r. szkolnego 2018/2019 w ramach projektu:  I.  Szkolenie kulturowo-językowe dla wszystkich uczestników projektu.

Działania zrealizowane w roku 2019 - tj. -  II półrocze 2018/2019 i I półrocze  2019/2020 w ramach projektu:

1. Szkolenie kulturowo-językowe dla wszystkich uczestników projektu (pt. „Spacer po Rzymie i Watykanie. Odkrywamy Włochy”) – prowadzący ks. Amadeusz Pełka Parafia Wniebowzięcia NMP/ Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

1. Mobilność edukacyjna kadry – Wielka Brytania –  kurs językowy – Iintensiva Eanglish.
          1. Liczba uczestników – 4 osoby.
          2. Czas realizacji – 03.02.2019r. – 09.02.2019r. w tym zajęcia merytoryczne 04.02.2019r-  08.02.2019r.
          3. Miejsce – Bournemouth.
          4. Certyfikat ukończenia kursu wskazujący na  poziom nabytych przez uczestników umiejętności.

1. Mobilność edukacyjna kadry – Włoch – kurs - Project And Competence Based Lerning: Innovative And Effective Methods And Tools.
          1. Liczba uczestników – 4 osoby.
          2. Czas realizacji – 18.06.2019r. – 24.06.2019r. w tym zajęcia merytoryczne 19.06.2019r-  23.06.2019r.
          3. Miejsce – Rzym.
          1. Certyfikat ukończenia kursu wskazujący nabyte przez uczestników umiejętności. Kurs obejmował warsztat umiejętności specjalistycznych, obserwację pracy zagranicznych placówek oświatowych, poznanie nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania.

Udział w kursach metodyczno-językowych, metodycznych, specjalistycznych, obserwacja pracy zagranicznych placówek oświatowych, poznanie nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz pracy resocjalizacyjno-wychowawczej i zarządczej

- to działania, które już  pozwoliły i pozwolą uzyskać nowe umiejętności, rozszerzyć warsztat pracy, a to zaś jest  i będzie  wdrażane w postaci innowacyjnych projektów w nowym roku szkolnym 2019/2020 i kolejnych latach. Projekt obejmie przeszkolenie pozostałej kadry pedagogicznej placówki oraz obejmie uczniów, którzy dzięki temu będą korzystali z nowych form pozyskiwania wiedzy i umiejętności.

Przed uczestnikami projektu pozostały dwa wyjazdy Mobilność edukacyjna kadry – Praga (maj 2020 r.) – kurs oraz kurs na Malcie (czerwiec 2020 r. )

Nabyte kompetencje kadry będą realizowane poprzez:

1. Pracę z uczniem i  uczenie się oparte na projektach.

2. Pracę z uczniem i  uczenie się oparte na kompetencjach.

3. Inspirowanie się nowymi metodami i narzędziami nauczania.

4. Zaprojektowanie i opracowanie  projektu edukacyjnego opartego na tych metodach.

5. Rozwijanie umiejętności włączania technologii informatycznych w prowadzeniu zajęć.

Dyrektor MOW Rudy

Rafał Lazar