• Grupa III

2. Tomasz Wojtas

4. Mariusz Twaróg

5. Monika Walas

W chwili obecnej nasza grupa liczy 10 wychowanków. Każdy jest inny, ma różne zainteresowania i różne przyzwyczajenia ale wszyscy się akceptują i żyją ze sobą w zgodzie starając się tworzyć przyjazną atmosferę. Oczywiście czasem pojawiają się problemy i trudne sytuacje ale w ich rozwiązywaniu pomagają pracujący na grupie wychowawcy.

Nasi podopieczni mają możliwość odkrywania oraz rozwijania swoich talentów poprzez udział w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez wychowawców, a są to zajęcia:

Plastyczne, kulinarne, sportowe oraz teatralne. Nasi podopieczni lubią również spędzać czas wolny grając w różnego rodzaju gry logiczne jak również aktywnie spędzać czas na powietrzu.

Chłopcy sami dbają o wygląd grupy i swoich pokojów, aktywnie uczestniczyli w malowaniu pomieszczeń grupowych oraz składaniu mebli. Sami również aranżowali wnętrza i wykonywali dekoracje tak by mogli poczuć się jak w domu.

PROJEKT EKOLOGICZNY REALIZOWANY NA GRUPIE  III

„Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.”

CEL :

Głównym celem  jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko. Należy uwrażliwiać młodych ludzi na piękno przyrody, na znaczenie czystego środowiska dla ich zdrowia oraz uzmysłowić im, iż sami mogą przyczynić się do zmniejszenia dewastacji środowiska.

SPOSOBY     REALIZACJI          CELÓW

1.Prace porządkowe i pielęgnacyjne na terenie ośrodka oraz wokół niego.
          2.Opieka nad roślinami ozdobnymi w internacie.
          3.Sadzenie roślin zielonych, doniczkowych  na terenie ośrodka
          4.Udział wychowanków w  obchodach Sprzątanie Świata
          6.Przygotowanie gazetek ściennych lub wystaw np. plakatów, rysunków proekologicznych
          7.Ekologiczna kuchnia czyli zdrowe odżywianie – pogadanka, przedstawienie piramidy żywienia, wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków, oszczędzanie wody i energii podczas gotowania.

8.Zbieranie surowców wtórnych

METODY I TECHNIKI   PRACY

Przy realizacji  należy szczególnie zwrócić uwagę na stosowanie aktywizujących metod nauczania. Dają one możliwość podejmowania decyzji, wywołują pozytywne emocje, decydują o nawyku współodpowiedzialności za stan środowiska. Metody i techniki należy dostosować do możliwości ucznia i szkoły oraz możliwości organizacyjnych i czasowych.

Proponuje zastosowanie następujących metod pracy:
          -    zajęcia terenowe
          -    pogadanka
          -    dyskusja
          -    mini wykład  z  pokazem filmu
          -    działalność  praktyczna
          -    burza   mózgów
          -    praca   w  grupach
          -    praca   z  tekstem

-    zajęcia plastyczne

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

Po zakończeniu  programu  uczeń: