• Grupa II

2. Bogusława Skiba

3. Alicja Grzesiak - Sobania

4. Piotr Sławik

Nasza grupa obecnie liczy dwunastu wychowanków. Czekamy na chłoców, którzy po raz pierwszy zagoszczą w naszej placówce. Wychowankowie zamieszkują pięć pokoi, mają własną łaźnie oraz ubikacje oraz piękną świetlice. Wychowawcy pracujący na grupie mają wiele do zaoferowania dla swoich podopiecznych. Nasze dziewczyny zajmują się zajęciami kulinarnymi i plastycznymi, a mężczyźni dbają o wygląd fizyczny i zdrowie podczas zajęc sportowych jak i o rozwój umysłowy na pracowni komputerowej.

Zajmujemy się również majsterkowaniem i naprawianiem sprzętu i mebli na grupie, a nasze kobiety dbają o estetykę w pokojach i na grupie. Na naszej grupie zawsze są prowadzone zajęcia, dzięki którym pomagamy w rozwijaniu zainteresowań naszych wychowanków.

,,MOJA MAŁA OJCZYZNA LOKALNA” – program edukacji patriotycznej.

Motto:

Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.  — Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie, wpływa na kształtowanie więzi z krajem. Trzeba je budować poprzez działalność dydaktyczno - wychowawczą. Przekazywanie treści patriotycznych jest obowiązkiem każdego nauczyciela bez względu na wiarę i przekonania polityczne.
          Zapis znajdujący się we wstępie do Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty mówi:

"Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewni każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości
          i wolności."
          Zaś w artykule 4 ustawy czytamy:
          " Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawy moralne
          i obywatelskie z poszanowaniem godności osobistej ucznia."
          Analiza powyższych zapisów rodzi przekonanie, iż niezbędna jest troska o prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę.

Kierunek polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 pkt.3

"Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślnie wykorzystanie w  tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych.

Założenia edukacji patriotycznej

Patriotyzm wyraża się w przywiązaniem do Ojczyzny, obyczajów i kultury narodowej, szacunkiem dla ludzi, którzy je tworzyli. Wychowanie patriotyczne należy więc powiązać z treściami i zadaniami innych dziedzin wychowania. W realizowaniu zadań wychowania patriotycznego należy zwrócić uwagę na różne kierunki działań dostosowane do środowiska społecznego. Należy budzić przywiązanie do Ojczyzny, do swego regionu, miasta, rodziny.  Można to czynić na wiele różnych sposobów. My się skupimy się na ,,Naszej małej ojczyźnie lokalnej”

Cele:

-nabycie wiedzy o swoim regionie oraz miejscowości, w której aktualnie przebywamy

-kształtowanie postawy szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych

-kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji

-poszerzenie wiedzy o historii regionu oraz Rud, jego kulturze i sztuce

-poznawanie miejsc związanych z historią najbliższej okolicy

-włączanie młodzieży w aktywne uczestnictwo w życiu społecznym

Zadania placówki

-tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z krajem ojczystym

-przygotowanie wychowanków do, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym

Formy i metody pracy

MÓJ REGION / MOJA MIEJSCOWOSĆ

- poznawanie historii najbliższej okolicy:

- zapoznanie z historią Rud – pogadanki, opowieści, literatura

- wycieczki edukacyjne do miejsc stanowiących dziedzictwo narodowe naszego regionu:

1. Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach
          2. Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy
          3. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej
          4. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazo w Rud Wielkich
          5. Etnomuzeum Zaczarowana Chata

- konkursy plastyczne

- zorganizowanie wystawy z konkursów plastycznych związanych z dziedzictwem narodowym naszego regionu

Właśnie zakończył się program edukacji partyjotycznej na grupie drugiej "Moja mała ojczyzna" prowadzony przez wychowawców Bogusławy Skiba, Alicji grzesiak-Sobania, Morka Paweła, Piotra Sławika i Mirosława Dzedzeja na zilustrowanie zabytku naszej okolicy w Rudach Raciborskich.